Hoppa till sidans innehåll

Uttagningar Badmintonligan/Div1/BS tävlingar


Nationella uttagningar av referee/domare

SBF Tekniska Funktionär (TF) gruppen gör uttagningar av referee till Badmintonligan, Division 1 och SBF-arrangemang (SM, U22-Elit, SGP, SJT). Samt två förbundsdomare till Badmintonliga matcher (respektive hemmaklubb tar själva ut två domare, som minst skall vara distrikts domare).

Uttagningar är preliminära och kan med kort varsel ändras av olika skäl. Respektive regionansvarig (se TF Organisation) ansvarar för uttagningarna inom sin region och att referee/domare får information om sin uttagning. Den enskilda domaren/referee har sedan skyldighet att bekräfta uttagningen till regionansvarig i god tid innan uppdraget.

OBS På grund av Covid-19 utvecklingen i Sverige, har SBF beslutat att alla sanktionerade tävlingar stoppade fram till 31 mars. Läs mer här

(Bilden från Swedish Open i Uppsala 2020)

Domare 

TF gruppen publicerar inte från och med 2018 uttagning av domare till Badmintonligan (Beslut taget 2018-02-28). Vid frågor kontakta respektive TF regionansvarig.

Referee säsongen 2020/2021:

Publiceras löpande under säsongen när uttagningen är gjord av TF regionansvariga och tävlingskalendern är fastställt av SBF/TävlingSerie grupp (TS)

Badmintonligans återstart läs mer här 

OBS Ingen återstart av badmintonligan den 22 februari läs mer här

Datum

Match

Hemmalag

Bortalag        Referee               

22 februari

Grundserie

Trollhättan

Umeå          

       

25 februari

Grundserie

Umeå

Täby            Anngerd Sjöström

25 februari

Grundserie

Påvelund

Aura

25 februari

Grundserie

Västra Frölunda

Fyrisfjädern

25 februari

Grundserie

Halmstad

Trollhättan     Per-Åke Andersson

       

15–16 mars

Mellanserie 1

 

 

29–31 mars

Mellanserie 2

 

 

6 april

Mellanserie 3

 

 

       

12–13 april

Kvartsfinal 1

 

 

15 april

Kvartsfinal 2

 

 

       

3–4 maj

Semifinal 1

 

 

6 maj

Semifinal 2

 

 

       

12 juni

Final

 

 


 --------------------------------------------

OBS sammandraget i mars är inställt läs mer här

Seriesammandrag Div 1 Norra

Lördag 19 September Täby  Daniel Sahlberg

Lördag 24 Oktober Kista  Michael Schwarcz

Lördag 20 Mars Skogås inställt

Söndag 21 Mars Sollentuna inställt

Lördag 24 April Sundsvall  Anngerd Sjöström

Söndag 25 April Sundsvall Anngerd Sjöström

Seriesammandrag Div 1 Mellan

Lördag 19 September Trollhättan  Pekka Lehto

Lördag 24 Oktober Örebro  Magnus Karlsson

Lördag 20 Mars Enskede  inställt

Söndag 21 Mars Järfälla  inställt

Lördag 24 April Frölunda  Claes Lundskog  

Söndag 25 April Askim  Magnus Karlsson

Seriesammandrag Div 1 Syd

Lördag 19 September Halmstad  Lotta Jörlöf

Lördag 24 Oktober Karlshamn  Per-Åke Andersson

Lördag 20 Mars Malmö  Inställt (Lotta Jörlöf)

Söndag 21 Mars Malmö  Inställt (Lotta Jörlöf)

Lördag 24 April Falköping  Per-Åke Andersson

Söndag 25 April Falköping  Per-Åke Andersson

---------------------------------------

SBF Arrangemang 

10-11 Okt U22/Elit Åby  Pekka Lehto

30 Apr-2 Maj Veteran SM Tranås  Per-Åke Andersson

15-16 Maj Askim SGP Askim Claes Lundskog eller Magnus Karlsson

21-23 Maj U13 SM Spårvägen

21-23 Maj U15 SM Fyrisfjädern

21-23 Maj U17 SM Täby

28-30 Maj U19 SM Umeå

18-20 Juni Senior SM Borås Patrik Andersson och vice referee Daniel Sahlberg

 

 

 

 

 

 

 

Uppdaterad: 16 SEP 2018 06:32 Skribent: JAN ANDERSSON

Postadress:
Svenska Badmintonförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996022
E-post: This is a mailto link

Forza logologologologo