Hoppa till sidans innehåll

Svenska mästarskap U22


Herrsingel Damsingel Herrdubbel Damdubbel Mixeddubbel


Herrsingel 

2013 Jacob Nilsson BMK Aura
2012 Mattias Borg Mariestad
2011 Mattias Borg Mariestad
2010 Gabriel Ulldahl Västra Frölunda
2009 Gabriel Ulldahl Västra Frölunda
2008 Henri Hurskainen Västra Frölunda
2007 Henri Hurskainen Västra Frölunda
2006 Magnus Sahlberg Västra Frölunda BMK
2005 Hugi Heimirsson Täby BMF
2004  Kristian Karttunen Uppsala KFUM
2003 Jens Marmsten Umeå
2002 Kristian Karttunen Askim BC
2001 Kasperi Salo Uppsala KFUM
2000 Marcus Jansson Västerås
1999 Per-Henrik Croona Uppsala KFUM
1998 Per-Henrik Croona Uppsala KFUM
1997 Fredrik Bergström IFK Umeå
1996 Daniel Eriksson Västra Frölunda
1995 Rasmus Wengberg IFK Umeå
1994 Daniel Eriksson Västra Frölunda
1993 Henrik Bengtsson Askim BC
1992 Henrik Bengtsson GBK
1991 David Stenström GBK
1990 Rickard Magnusson Ljungby
1989 Peter Axelsson Täby BMF
1988 Jens Olsson GBK
1987 Jonas Herrgårdh GBK
1986 Jonas Herrgårdh GBK
1985 Jan-Eric Antonsson BKC

 

Damsingel

2013 Amanda Wallin Malmö BK
2012 Ellinor Widh Malmö BK
2011 Amanda Högström Uppsala KFUM
2010 Amanda Högström Kista BMK
2009 Karolina Kotte Täby BMF
2008 Anastasia Kudinova Uppsala KFUM
2007 Anastasia Kudinova Uppsala KFUM
2006 Helene Nystedt BMK Aura
2005 Sophia Hansson Västra Frölunda
2004  Lina Alfredsson BK Aura
2003 Elin Bergblom Täby BMF
2002 Sara Persson Täby BMF
2001 Sara Persson Täby BMF
2000 Sara Persson Täby BMF
1999 Sara Persson Täby BMF
1998 Johanna Persson Täby BMF
1997 Johanna Holgersson Askim BC
1996 Katja Wengberg LUGI
1995 Kristin Evernäs Askim BC
1994 Karolina Ericsson BK Aura
1993 Karolina Ericsson BK Aura
1992 Astrid Crabo Täby BMF
1991 Astrid Crabo Täby BMF
1990 Charlotta Wihlborg BKC
1989 Catrine Bengtsson GBK
1988 Jeanette Kuhl Västra Frölunda
1987 Catrine Bengtsson GBK
1986 Catrine Bengtsson GBK
1985 Charlotta Wihlborg Bjärred

 

Herrdubbel

2013 Filig Myrhen/Jacok Nilsson BMK Aura
2012 Oscar Kruse/Patrik Lundqvist Malmö BK
2011 Mattias Borg/Oscar Kruse Mariestad/Karlskrona
2010 Johan Kasperi/Oscar Kruse Täby/V Frölunda
2009 Gabriel Ulldahl/Sebastian Gansbo V Frölunda/Täby BMF
2008 Tim Foo/Henri Hurskainen Ua KFUM/V Frölunda
2007 Gabriel Ulldahl/Mattias Wigardt V Frölunda/Täby   
2006 Tim Foo/Andi Hartono Uppsala KFUM
2005 Dennis von Dahn/Magnus Sahlberg Täby BMF/Askim BC
2004  Emil Jonholm/Magnus Sahlberg BK Aura/Askim BC
2003 Daniel Glaser/Dennis von Dahn Täby BMF
2002 Björn Fredriksson/Kristian Karttunen Uppsala KFUM/Askim BC
2001 Pär Sjöstrand/Johan Holm Västra Frölunda
2000 Daniel Glaser/Gustav Ihrlund Täby BMF/Uppsala KFUM
1999 Johan Holm/Patrik Isaksson Askim BC/BK Aura
1998 Per-Henrik Croona/Marcus Leijonberg Uppsala KFUM/Wätterstad
1997 Andreas Ehn/Oskar Johannesson Uppsala KFUM
1996 Anders Hörnlund/Ola Molin IFK Umeå
1995 Peter Christensson/Martin Hagberg BK Aura
1994 Magnus Jansson/Claes Uddemar V Frölunda/Wätterstad
1993 Magnus Jansson/Claes Uddemar Västra Frölunda
1992 Anders Hansson/Rickard Magnusson MBK
1991 Anders Hansson/Rickard Magnusson MBK
1990 Robert Larsson/Mikael Rosén MBK/BK Aura
1989 Peter Axelsson/Mikael Rosén Täby BMF/BK Aura
1988 Peter Axelsson/Jens Olsson Täby BMF/GBK
1987 Peter Axelsson/Jens Olsson Täby BMF/GBK
1986 Manfred Mellquist/Stellan Österberg Västra Frölunda
1985 Jan-Eric Antonsson/Ulf Persson BKC/MBK

 

Damdubbel

2013 Louise Eriksson/Amanda Wallin Malmö BK
2012 Louise Eriksson/Amanda Wallin Malmö BK
2011 Amanda Högström/Sanne Ekberg Uppsala/Västra Frölunda
2010 Amanda Höström/Sanne Ekberg Kista/V Frölunda
2009 Emma Wengberg/Amanda Högström Malmö BK/Kista
2008 Emma Wengberg/Emelie Lennartsson V Frölunda/BKC
2007 Sophia Hansson/Emelie Lennartsson BK Carlskrona
2006 Sophia Hansson/Emelie Lennartsson V Frölunda/BKC
2005 Lina Alfredsson/Sarah Alfredsson Malmö BK/Askim BC
2004 Lina Alfreddson/Sarah Alfredsson BK Aura/Askim BC
2003 Lina Alfredsson/Sarah Alfredsson BK Aura/Askim BC
2002 Lina Alfredsson/Jenny Kruseborn Mörrum/Skogås
2001 Frida Andréasson/Lina Uhac GBK/MBK
2000 Emma Gustafson/Pernilla Pariola IFK Umeå/U-a KFUM
1999 Emma Gustafson/Pernilla Pariola IFK Umeå/U-a KFUM
1998 Johanna Persson/Anna Ludin Täby BMF
1997 Jenny Karlsson/Johanna Holgersson IFK Umeå/Askim BC
1996 Jenny Karlsson/Pernilla Pettersson IFK Umeå
1995 Kristin Evernäs/Johanna Holgersson Askim BC
1994 Lotta Andersson/Karolina Ericsson MBK/BK Aura
1993 Lotta Andersson/Karolina Ericsson MBK/BK Aura
1992 Astrid Crabo/Susann Jacobsson Täby BMF
1991 Astrid Crabo/Susann Jacobsson Täby BMF
1990 Margit Borg/Lotta Wihlborg MBK/BKC
1989 Karin Ericsson/Lotta Wihlborg BK Aura
1988 Emma Edbom/Jeanette Kuhl BK Aura/V Frölunda
1987 Catrine Bengtsson/Margit Borg GBK/Mariestads AIF
1986 Catrine Bengtsson/Margit Borg GBK/Mariestads AIF
1985 Jeanette Kuhl/Lena Staxler Täby BMF/IFK Umeå

 

Mixeddubbel

2013 Adam Kahn/Louise Eriksson Malmö BK
2012 Oscar Kruse/Amanda Wallin Malmö BK
2011 Oscar Kruse/Amanda Högström Karlskrona/Uppsala
2010 Joel Johansson-Berg/Amanda Högström Kista BMK
2009 Kristoffer Lundqvist/Emma Wengberg Malmö BK
2008 Sam Magee/Chloe Magee Wätterstad
2007 Henri Hurskainen/Emma Wengberg V Frölunda
2006 Magnus Sahlström/A Högström-Lindh V Frölunda/IFK Umeå
2005 Dennis von Dahn/Lina Alfredsson Täby/Malmö
2004 Alexander Hansson/Sarah Alfredsson V Frölunda/Askim
2003 Hugi Heimersson/Jessica Gustavsson Täby/Askim
2002 Daniel Glaser/Elin Bergblom Täby
2001 Daniel Glaser/Pernilla Pariola Täby/U-a KFUM
2000 Patrik Isaksson/Emma Gustafson Aura/IFK Umeå
1999 Patrik Isaksson/Jenny Sellberg Aura 
1998 Patrik Isaksson/Johanna Persson Aura/Täby
1997 Fredrik Bergström/Jenny Karlsson Umeå
1996 Ola Molin/Jenny Karlsson Umeå
1995 Fredrik Bergström/Pernilla Carlsson Umeå
1994 Fredrik Bergström/Pernilla Carlsson Umeå/Karlskoga
1993 Ulf Svensson/Malin Erlandsson U-a KFUM
1992 Mikael Nilsson/Ingela Freiman Komet
1991 Jesper Olsson/Catrine Bengtsson GBK
1990 Robert Larsson/Margit Borg MBK
1989 Robert Larsson/Margit Borg MBK
1988 Jens Olsson/Catrine Bengtsson GBK
1987 Erik Söderberg/Cecilia Roos U-a KFUM
1986 Manfred Mellquist/Lillian Johansson V Frölunda
1985 Manfred Mellquist/Lillian Johansson V Frölunda

 

Uppdaterad: 23 AUG 2018 16:48

Postadress:
Svenska Badmintonförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996022
E-post: This is a mailto link

Forza logologologologo logo