Hoppa till sidans innehåll

Nordiska mästerskap


Nordiska mästerskap för seniorer startade 1962 och spelades fram till 1999.

 

Herrsingel Damsingel Herrdubbel Damdubbel Mixeddubbel

 

Herrsingel

1999 Thomas Johansson Sverige
1997 Peter Rasmussen Danmark
1995 Thomas Stuer-Lauridsen Danmark
1992 Thomas Stuer-Lauridsen Danmark
1990 Poul-Erik Høyer Danmark
1988 Morten Frost Danmark
1987 Michael Kjeldsen Danmark
1986 Michael Kjeldsen Danmark
1985 Ib Fredriksen Danmark
1984 Morten Frost Danmark
1983 Morten Frost Danmark
1982 Morten Frost Danmark
1981 Morten Frost Danmark
1980 Morten Frost Danmark
1979 Morten Frost Danmark
1978 Morten Frost Danmark
1977 Svend Pri Danmark
1976 Flemming Delfs Danmark
1975 Sture Johnsson Sverige
1974 Svend Pri Danmark
1973 Svend Pri Danmark
1972 Sture Johnsson Sverige
1971 Svend Pri Danmark
1970 Jørgen Mortensen Danmark
1969 Sture Johnsson Sverige
1968 Erland Kops Danmark
1967 Erland Kops Danmark
1966 Erland Kops Danmark
1965 Erland Kops Danmark
1964 Erland Kops Danmark
1963 Knud-Aage Nielsen Danmark
1962 Knud-Aage Nielsen Danmark

 

Damsingel

1999 Mette Sørensen Danmark
1997 Camilla Martin Danmark
1995 Lim Xiao Qing Sverige
1992 Christine Magnusson Sverige
1990 Pernille Nedergaard Danmark
1988 Kirsten Larsen Danmark
1987 Christina Bostofte Danmark
1986 Kirsten Larsen Danmark
1985 Christine Magnusson Sverige
1984 Kirsten Larsen Danmark
1983 Kirsten Larsen Danmark
1982 Nettie Nielsen Danmark
1981 Lene Køppen Danmark
1980 Lene Køppen Danmark
1979 Lene Køppen Danmark
1978 Lene Køppen Danmark
1977 Lene Køppen Danmark
1976 Lene Køppen Danmark
1975 Lene Køppen Danmark
1974 Lene Køppen Danmark
1973 Lene Køppen Danmark
1972 Eva Twedberg Sverige
1971 Eva Twedberg Sverige
1970 Lisbeth von Barnekov Danmark
1969 Imre Rietveld-Nielsen Danmark
1968 Jette Føge Danmark
1967 Eva Twedberg Sverige
1966 Ulla Strand Danmark
1965 Ulla Strand Danmark
1964 Ulla Rasmussen Danmark
1963 Ulla Rasmussen Danmark
1962 Karin Jørgensen Danmark

  

Herrdubbel

1999 Thomas Stavngaard/Lars Paske Danmark
1997 Jesper Larsen/Jens Eriksen Danmark
1995 Michael Søgaard/Henrik Svarrer Danmark
1992 Jon Holst-Christensen/Jan Paulsen Danmark
1990 Thomas Stuer-Lauridsen/Max Gandrup Danmark
1988 Michael Kjeldsen/Jens-Peter Nierhoff Danmark
1987 Steen Fladberg/Jan Paulsen Danmark
1986 Morten Frost/Steen Fladberg Danmark
1985 Stefan Karlsson/Thomas Kihlström Sverige
1984 Stefan Karlsson/Thomas Kihlström Sverige
1983 Stefan Karlsson/Thomas Kihlström Sverige
1982 Morten Frost/Steen Fladberg Danmark
1981 Morten Frost/Steen Fladberg Danmark
1980 Morten Frost/Steen Fladberg Danmark
1979 Bengt Fröman/Thomas Kihlström Sverige
1978 Flemming Delfs/Steen Skovgaard Danmark
1977 Bengt Fröman/Thomas Kihlström Sverige
1976 Bengt Fröman/Thomas Kihlström Sverige
1975 Bengt Fröman/Thomas Kihlström Sverige
1974 Poul Petersen/Svend Pri Danmark
1973 Flemming Delfs/Elo Hansen Danmark
1972 Poul Petersen/Svend Pri Danmark
1971 Erland Kops/Svend Pri Danmark
1970 Svend Pri/Per Walsøe Danmark
1969 Svend Pri/Per Walsøe Danmark
1968 Svend Andersen/Per Walsøe Danmark
1967 Henning Borch/Erland Kops Danmark
1966 Henning Borch/Erland Kops Danmark
1965 Klaus Kaagaard/Erland Kops Danmark
1964 Erland Kops/Knud-Aage Nielsen Danmark
1963 Henning Borch/Knud-Aage Nielsen Danmark
1962 Bertil Glans/Göran Wahlqvist Sverige

 

Damdubbel

1999 Ann-Lou Jørgensen/Mette Schjoldager Danmark
1997 Rikke Olsen/Helene Kirkegaard Danmark
1995 Rikke Olsen/Helene Kirkegaard Danmark
1992 Lim Xiao Qing/Christine Magnusson Sverige
1990 Dorte Kjær/Lotte Olsen Danmark
1988 Dorte Kjær/Nettie Nielsen Danmark
1987 Dorte Kjær/Nettie Nielsen Danmark
1986 Dorte Kjær/Nettie Nielsen Danmark
1985 Dorte Kjær/Nettie Nielsen Danmark
1984 Kirsten Larsen/Dorte Kjær Danmark
1983 Maria Bengtsson/Christine Magnusson Sverige
1982 Dorte Kjær/Nettie Nielsen Danmark
1981 Lene Køppen/Pia Nielsen Danmark
1980 Lene Køppen/Pia Nielsen Danmark
1979 Inge Borgström/Lene Køppen Danmark
1978 Susanne Berg/Lene Køppen Danmark
1977 Inge Borgström/Lene Køppen Danmark
1976 Lene Køppen/Pia Nielsen Danmark
1975 Inge Borgström/Lene Køppen Danmark
1974 Lene Køppen/Imre Rietveld-Nielsen Danmark
1973 Pernille Kaagaard/Ulla Strand Danmark
1972 Anne Berglund/Lene Køppen Danmark
1971 Anne Flindt/Pernille Kaagaard Danmark
1970 Anne Flindt/Pernille Kaagaard Danmark
1969 Anne Flindt/Pernille Mølgaard-Hansen Danmark
1968 Anne Flindt/Pernille Mølgaard-Hansen Danmark
1967 Lisbeth von Barnekov/Ulla Strand Danmark
1966 Karin Jørgensen/Ulla Strand Danmark
1965 Karin Jørgensen/Ulla Strand Danmark
1964 Lisbeth von Barnekov/P Mølgaard Danmark
1963 Karin Jørgensen/Ulla Rasmussen Danmark
1962
Karin Jørgensen/Ulla Rasmussen Danmark

 

Mixeddubbel

1999 Fredrik Bergström/Jenny Karlsson  
1997 Jens Eriksen/Marlene Thomsen  
1995 Michael Søgaard/Rikke Olsen  
1992 Pär-Gunnar Jönsson/Maria Bengtsson  
1990 Thomas Lund/Pernille Dupont  
1988 Jesper Knusen/Nettie Nielsen  
1987 Jesper Knusen/Nettie Nielsen  
1986 Jan-Eric Antonson/Maria Bengtsson  
1985 Stefan Karlsson/Maria Bengtsson  
1984 Jesper Helledie/Dorte Kjær  
1983 Thomas Kihlström/Maria Bengtsson  
1982 Steen Skovgaard/Hanne Adsbøl  
1981 Steen Skovgaard/Lene Køppen  
1980 Steen Skovgaard/Lene Køppen  
1979 Steen Skovgaard/Lene Køppen  
1978 Steen Skovgaard/Lene Køppen  
1977 Steen Skovgaard/Lene Køppen  
1976 Steen Skovgaard/Lene Køppen  
1975 Steen Skovgaard/Lene Køppen  
1974 Elo Hansen/Pernille Kaagaard  
1973 Elo Hansen/Ulla Strand  
1972 Elo Hansen/Ulla Strand  
1971 Per Walsøe/Pernille Kaagaard  
1970 Svend Pri/Ulla Strand  
1969 Per Walsø/Pernille Mølgaard-Hansen  
1968 Poul-Erik Nielsen/Pernille Mølgaard-Hansen  
1967 Erland Kops/Ulla Strand  
1966 Per Walsøe/Ulla Strand  
1965 Erland Kops/Ulla Rasmussen  
1964 Finn Kobberø/Ulla Rasmussen  
1963 Henning Borch/Ulla Rasmussen  
1962 Poul-Erik Nielsen/Ulla Rasmussen  
Uppdaterad: 23 AUG 2018 16:49 Skribent: Jan Åhrberg

Postadress:
Svenska Badmintonförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996022
E-post: This is a mailto link

Forza logologologologo logo