Hoppa till sidans innehåll

Europamästerskap


11 nationella förbund bildade det europeiska förbundet 1967: Belgien, Danmark, England, Finland, Holland, Norge, Sverige, Schweiz, Tjeckoslovakien, Tyskland och Österrike.

Idag är 51 nationer anslutna till Badminton Europe Confederation (BEC).
Europamästare genom tiderna: 

Herrsingel Damsingel Herrdubbel Damdubbel Mixeddubbel

 

Herrsingel

2010 Peter Gade Danmark
2008 Kenneth Jonassen Danmark
2006 Peter Gade Danmark
2004 Peter Gade Danmark
2002 Peter Rasmussen Danmark
2000 Peter Gade Christensen Danmark
1998 Peter Gade Christensen Danmark
1996 Poul-Erik Høyer-Larsen Danmark
1994 Poul-Erik Høyer-Larsen Danmark
1992 Poul-Erik Høyer-Larsen Danmark
1990 Steve Baddeley England
1988 Darren Hall England
1986 Morten Frost Danmark
1984 Morten Frost Danmark
1982 Jens Peter Nierhoff Danmark
1980 Flemming Delfs Danmark
1978 Flemming Delfs Danmark
1976 Flemming Delfs Danmark
1974 Sture Johnsson Sverige
1972 Wolfgang Bochow Tyskland
1970 Sture Johnsson Sverige
1968 Sture Johnsson Sverige

 

Damsingel

2010 Tine Rasmussen Danmark
2008 Xu Huaiwen Tyskland
2006 Xu Huaiwen Tyskland
2004 Mia Audina Holland
2002 Jie Yao Holland
2000 Camilla Martin Danmark
1998 Camilla Martin Danmark
1996 Camilla Martin Danmark
1994 Lim Xiao Qing Sverige
1992 Pernille Nedergaard Danmark
1990 Pernille Nedergaard Danmark
1988 Kirsten Larsen Danmark
1986 Helen Troke England
1984 Helen Troke England
1982 Lene Køppen Danmark
1980 Liselotte Blumer Schweiz
1978 Lene Køppen Danmark
1976 Gillian Gilks England
1974 Gillian Gilks England
1972 Margaret Beck England
1970 Eva Twedberg Sverige
1968 Irmgard Latz Tyskland

 

Herrdubbel

2010 Lars Paaske/Jonas Rasmussen Danmark
2008 Lars Paaske/Jonas Rasmussen Danmark
2006 Jens Eriksen/Martin Lundgaard Hansen Danmark
2004 Jens Eriksen/Martin Lundgaard Hansen Danmark
2002 Jens Eriksen/Martin Lundgaard Hansen Danmark
2000 Jens Eriksen/Jesper Larsen Danmark
1998 Chris Hunt/Simon Archer England
1996 Jon Holst-Christensen/Thomas Lund Danmark
1994 Chris Hunt/Simon Archer England
1992 Jon Holst-Christensen/Thomas Lund Danmark
1990 Henrik Svarrer/Jan Paulsen Danmark
1988 Jens Peter Nierhoff/Michael Kjeldsen Danmark
1986 Steen Fladberg/Jesper Helledie Danmark
1984 Martin Dew/Mike Tredgett England
1982 Stefan Karlsson/Thomas Kihlström Sverige
1980 Stefan Karlsson/Claes Nordin Sverige
1978 Ray Stevens/Mike Tredgett England
1976 Ray Stevens/Mike Tredgett England
1974 Willy Braun/Roland Maywald Tyskland
1972 Willy Braun/Roland Maywald Tyskland
1970 Elo Hansen/Pewr Walsøe Danmark
1968 David Eddy/Robert Powell England

 

Damdubbel

2010 Valerie Sorkoina/Nina Visloba Ryssland
2008 Kamilla Juhl/Lena Frier-Kristiansen Danmark
2006 Donna Kellogg/Gail Emms England
2004 Lotte Bruil/Mia Audina Holland
2002 Jane F Bramsen/Ann-Lou Jörgensen Danmark
2000 Jo Goode/Donna Kellogg England
1998 Rikke Olsen/Marlene Thomsen Danmark
1996 L Stuer-Lauridsen/Marlene Thomsen Danmark
1994 Christine Magnusson/Lim Xiao Qing Sverige
1992 Christine Magnusson/Lim Xiao Qing Sverige
1990 Dorte Kjær/Nettie Nielsen Danmark
1988 Dorte Kjær/Nettie Nielsen Danmark
1986 Gillian Clark/Gillian Govers England
1984 Karen Chapman/Gillian Clark England
1982 Gillian Clark/Gillian Gilks England
1980 Nora Perry/Jane Webster England
1978 Nora Perry/Anne Statt England
1976 Gillian Gilks/Sue Whetnall England
1974 Margaret Beck/Gillian Gilks England
1972 Gillian Gilks/Judy Hashman England
1970 Margaret Boxall/Sue Whetnall England
1968 Margaret Boxall/Sue Whetnall England

 

Mixeddubbel

2010 Thomas Layborn/Kamilla Rytter Danmark
2008 Anthony Clark/Donna Kellogg England
2006 Thomas Layborn/Kamilla Juhl Danmark
2004 Nathan Robertson/Gail Emms England
2002 Jens Eriksen/Mette Schjoldager Danmark
2000 Michael Søgaard/Rikke Olsen Danmark
1998 Michael Søgaard/Rikke Olsen Danmark
1996 Michael Søgaard/Rikke Olsen Danmark
1994 Michael Søgaard/Catrine Bengtsson Danmark/Sverige
1992 Thomas Lund/Pernille Dupont Danmark
1990 Jon Holst-Christensen/Grete Mogensen Danmark
1988 Steen Fladberg/Gillian Clark Danmark/England
1986 Martin Dew/Gillian Gilks England
1984 Martin Dew/Gillian Gilks England
1982 Martin Dew/Gillian Gilks England
1980 Mike Tredgett/Nora Perry England
1978 Mike Tredgett/Nora Perry England
1976 Derek Talbot/Gillian Gilks England
1974 Derek Talbot/Gillian Gilks England
1972 Derek Talbot/Gillian Gilks England
1970 David Eddy/Sue Whetnall England
1968 Tony Jordan/Sue Whetnall England
Uppdaterad: 15 MAJ 2018 15:46 Skribent: Svenska Badmintonförbundet

Postadress:
Svenska Badmintonförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996022
E-post: This is a mailto link

Forza logologologologo logo