Hoppa till sidans innehåll

Ny säsong - föreningsbytestankar?

24 MAJ 2010 13:28
Före den 1 juni ska spelare (U17 och äldre) anmäla föreningsbyte inför kommande säsong.
  • Skapad: 24 MAJ 2010 13:28

Spelaren sänder/mejlar ansökan om föreningsbyte till moderföreningen och den nya föreningen samt kopia till Badminton Swedens kansli. Fram till 15 juni kan moderföreningen meddela om ev ekonomiska fordringar eller krav föreligger och spelaren kan även återta sin ansökan.
Föreningsbyte för U15-spelare eller yngre handlägges av distriktsförbundet för spelarens nuvarande förening.
 Läs mer i Representationsbestämmelserna § 2.2  här. Hämta blankett här.
 
Representation i seriespel 
Anmälan om föreningsbyte före den 1 juni är ett krav för spelare som skall representera lag i Elitserien, Lag-SM och Superettan.
Även spelare som skall representera ett utländskt serielag ska anmäla detta före 1 juni.
Läs mer i Representationsbestämmelserna § 1.6. här. Hämta blankett här.
 
Särskilda bestämmelser gäller för utländska spelare som skall delta i Elitserien, Lag-SM och Superettan.
Läs mer i Representationsbestämmelserna § 1.4 här.
 
Lån av spelare i Div 2 till Div 4
Serielag som önskar låna spelare från annan förening ansöker om detta till
Badminton Swedens kansli. Spelaren kan representera den nya föreningen en
månad efter det ansökan lämnats till kansliet.
 Läs mer i Representationsbestämmelserna § 1.8 här. Hämta blankett här
Skribent: Kia Altemark

Postadress:
Svenska Badmintonförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996022
E-post: This is a mailto link

Forza logologologologo