Hoppa till sidans innehåll

Uttagningar Badmintonligan/Div1/BS tävlingar


Nationella uttagningar referee och domare

Tekniska Funktionär (TF) gruppen gör uttagningar av referee till Badmintonligan, Division 1 och SBF-arrangemang (SM, U22-Elit, SGP). Samt två förbundsdomare till Badmintonliga matcher (respektive hemmaklubb tar själva ut två domare, som minst skall vara distrikts domare).

Uttagningar är preliminära och kan med kort varsel ändras av olika skäl. Respektive regionansvarig (se TF Organisation) ansvarar för uttagningarna inom sin region och att domarna/referee får information om sin uttagning. Den enskilda domaren/referee har sedan skyldighet att bekräfta uttagningen till regionansvarig i god tid innan uppdraget.

(Bilden från Swedish Open i Uppsala 2020)

Domare säsongen 2019/2020:

TF gruppen publicerar inte uttagning av domare till Badmintonligan (Beslut taget 2018-02-28). Vid frågor kontakta respektive TF regionansvarig.

Referee säsongen 2019/2020:

Badmintonligan ( spelschema från Badmintonligan hemsida)

 ‎9‎ ‎se  kl 18:30 Trollhättan- BMK Aura  Pekka Lehto
         kl 18:30 Halmstad-Täby  Erik Säfsten
         kl 18:00 Fyrisfjädern - Påvelund  Daniel Sahlberg
‎10‎ ‎se kl 18:30 V Frölunda- IFK Umeå  Claes Lundskog
‎16‎ ‎se kl 18:30 Påvelund- Trollhättan     Patrik Andersson
         kl 18:30 BMK Aura- V Frölunda  Erik Säfsten
         kl 18:00 Täby- Fyrisfjädern  Michael Schwarcz
‎17‎ ‎se kl 18:30 IFK Umeå- Halmstad Anngerd Sjöström
‎24‎ ‎se kl 18:30 Halmstad - Påvelund  Per-Åke Andersson
         kl 18:00 Täby- Trollhättan  Lars Ericsson
         kl 18:30 BMK Aura- IFK Umeå  Lotta Jörlöv
         kl 18:00 Fyrisfjädern- V Frölunda Michael Schwarcz
‎21‎ ‎ok kl 18:30 BMK Aura- Påvelund  Lotta Jörlöv
         kl 18:30 Trollhättan- Halmstad  Pekka Lehto
‎22‎ ‎ok kl 18:30 V Frölunda-Täby  Claes Lundskog
          kl 18:30 IFK Umeå- Fyrisfjädern Anngerd Sjöström

4 no kl 18:00 Påvelund- Täby   Patrik Andersson

‎5‎ ‎no kl 18:30 Halmstad- V Frölunda  Lotta Jörlöv
        kl 18:00 Fyrisfjädern- BMK Aura Daniel Sahlberg
        kl 18:30 IFK Umeå- Trollhättan Anngerd Sjöström
‎18‎ ‎no kl 18:00 Täby- IFK Umeå Mia Thorselius
          kl 19:30 Trollhättan- Fyrisfjädern  Pekka Lehto
‎19‎ ‎no kl 18:30 V Frölunda - Påvelund  Claes Lundskog
‎25‎ ‎no kl 18:30 Halmstad- BMK Aura  Per-Åke Andersson
‎2‎ ‎de kl 18:30 Påvelund- IFK Umeå  Patrik Andersson
        kl 18:00 BMK Aura- Täby Lotta Jörlöv
‎3‎ ‎de kl 18:00 Fyrisfjädern- Halmstad
        kl 18:30 Trollhättan- V Frölunda Pekka Lehto

Spelprogram Mellanserie A

Må 6/1 kl 16.00 Halmstad-Fyrisfjädern  Erik Säfsten

Ti 7/1 kl 18.30 Trollhättan-Påvelund  Pekka  Lehto

Må 13/1 kl 18.30 Påvelund-Fyrisfjädern  Patrik Andersson

Ti 14/1 kl 18.30 Halmstad-Trollhättan  Erik Säfsten

Ti 28/1 kl 18.30 Påvelund-Halmstad  Patrik Andersson

Ti 28/1 kl 18.30 Fyrisfjädern-Trollhättan  Michael Schwarcz

Spelprogram Mellanserie B

Ti 7/1 kl 18.30 Umeå-Täby Anngerd Sjöström

To 9/1 kl 18.00 Västra Frölunda-Aura  Claes Lundskog

Ti 14/1 18.30 Umeå-Västra Frölunda  Anngerd Sjöström

On 15/1 kl 18.00 Täby-Aura  Mia Thorselius

Må 27/1 kl 18.00 Täby-Västra Frölunda  Lars Ericsson

To 30/1 kl 18.30 Umeå-Aura  Anngerd Sjöström

Kvartsfinaler

On 5/2 kl.18.30 Umeå- Trollhättan  Anngerd Sjöström

To 6/2 kl.18.30 Aura- Påvelund  Erik Säfsten

Ti 25/2 kl.18.30 Påvelund- Aura  Patrik Andersson

On 26/2 kl.18.30 Trollhättan- Umeå Pekka Lehto

Semifinaler och Final

 

Läs mer här

 

------------------------------------------

Div1 sammandrag

21 September

Norra Umeå Anngerd Sjöström

Mellan Trollhättan Roger Johansson

Syd Lund  Erik Säfsten

22 September

Norra Täby Bo Gustafsson

12 Oktober

Norra Uppsala  Mia Thorselius

Mellan Örebro Bo Gustafsson

Syd Tranås  Per-Åke Andersson

30 November

Norra Skogås  ?

Mellan Henån Pekka Lehto

Syd Malmö  Per-Åke Andersson

8 Februari

Norra Kista  Bo Gustafsson

Mellan Askim Roger Johansson/Magnus Karlsson

Mellan Enskede Mia Thorselius  

Syd Göteborg 

14 Mars

Norra Bromma Daniel Sahlberg

Syd Malmö Per-Åke Andersson

15 Mars 

Mellan Järfälla Daniel Sahlberg

4 April

Norra Sundsvall  Anngerd Sjöström

Mellan Botkyrka Daniel Sahlberg

Syd Göteborg Magnus Karlsson

------------------------------------

Tävlingar

7-8/9 SGP1 (Umeå) Jan-Erik Sandin

5-6/10 U22/Elit (Askim) Roger Johansson

26-27/10 SGP2 (Sundsvall) Jan-Erik Sandin

23-24/11 U22/Elit (Borlänge) Anngerd Sjöström

14-15/12 U22/Elit (Stockholm) Lördag Daniel Sahlberg, Söndag Bo Gustafsson

31/1-2/2 Senior SM (Umeå) Daniel Sahlberg, 

21-23/2 SM U19 (Trollhättan) Pekka Lehto

20-22/3 SM U13 (Täby) Mia Thorselius

20-22/3 SM U15 (Enskede) Lars Eriksson

20-22/3 SM U17 (Skogås) Michael Schwartz

27-29/3 Veteran SM  (Tranås) Per-Åke Andersson

2-3/5 SGP5 (Askim)

16-17/5 Lag SM Ungdom (Täby)

 

 

 

 

Uppdaterad: 16 SEP 2018 06:32 Skribent: JAN ANDERSSON

Se livesänd Badminton

 

Följ oss i sociala medier 

Facebook logo Instagram


Badminton i media

Aktuell ranking Franklin G Medium

Resultat Serie Tävling Franklin Medium

Tävlingskalender Franklin G Medium

SM 2020 logga hemsidan

 Mindre logga EuroCenter

Postadress:
Svenska Badmintonförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996022
E-post: This is a mailto link