Hoppa till sidans innehåll

Uttagning/nominering


Internationella uttagningar/nomineringar domare och referee

Klicka på länken för att se senaste uppdaterade listan.

Internationella Domare och Referee uttagningar/nomineringar 2019/2020 (uppdaterad 2020-03-12)

OBS Den här listan kan ändras beroende på att Badminton Sweden inte får någon domare inbjudan från arrangören (se alla inbjudningar längre ner på sidan) eller att uttagen domare inte kan åka av en eller annan anledning?

Viktig information för alla internationell domare, före, under och efter sitt uppdrag. Klicka här

(Bilden är från Swedish Open i Uppsala 2020)

Internationella inbjudningar till Badminton Sweden Technical Officials säsongen 2019/2020

Kontakta TF Internationella samordnare via mejl This is a mailto link om du vill åka på egen bekostnad, där inte TF nominerat en svensk domare.OBS Den officiella PDF- filen som innehåller alla uppgifter om respektive tävling kan beställas från This is a mailto link om du är intresserad.

Fullständiga tävlingskalendern av internationella tävlingar finns på BWFs och BEC hemsidor.

Se listan nedan där vi har senaste arrangör som skickat inbjudan överst.

Tävling, datum, (sista nominering/anmälnimngsdag), kategori av tävling

Spanish International Madrid 10-13 juni (30 april) International Challenge

German International Bonn 10-13 juni (30 april) Future Series

Latvia International Jelgava 28-31 Maj (25 Apr) Future Series

Bulgarian Junior Open Pazardzhik 6-9 Aug (10 Juli) Junior International

Lithuanian International Panevezys 2-7 Juni (25 Mars) Future Series

Cyprus Junior Nicosia 10-12 April (1 April) Junior International

Denmark Challenge Farum 7-10 Maj (20 Mars) International Challenge

European University Games Belgrad 13-18 Juli (31 Mars) Multi Event/EUSA/BEC

Croatian Junior Open Dubrovnik 3-5 Apr (20 Feb) Junior International

Israel Junior Rishon Le Zion 12-14 Mars (11 Feb) Junior International

Slovenia International Medvode 13-16 Maj (8 Mars) International Series

New Zealand Open Auckland 28 Apr-3 Maj (7 Feb) HSBC BWF World Tour Super 300

Orleans Masters Orleans 24-29 Mars (14 Feb) BWF Tour Super 100

EM Kiev 21-26 Apr (13 Feb) BEC Event

Croatian International Zagreb 16-19 April (20 Feb) Future Series

Spanish Para Badminton International Murcia 10-15 Mars (15 Feb)

Dutch International Den Haag 8-11 Apr (30 Jan) International Series

Styrian International Graz 18-21 Juni (31 Jan) Future Series

Finnish Open Vantaa 2-5 Apr (31 Jan) International Challenge

Italian Junior Milano 21-23 Feb (12 jan) Junior International

Polish Open Krakow 26-29 Mars (31 Jan) International Challenge

BEC Umpire Course Valamar Junior Open Dubrovnik 2-5 Apr (16 Jan) Junior International

KaBal International Karvina 12-15 Mars (31 Jan) International Series

Alpes International U19 Voiron 17-19 April (31 Jan) Junior International

Hungarian Junior Pecs 6-9 Feb (10 Jan) Junior International

Dutch Junior Haarlem 26 Feb- 1 Mar (8 Jan) Junior Grand Prix

Portuguese International Caldas da Rainha 5-8 Mars (4 Feb) International Series

Slovak Open Trencin 26-29 Feb (31 Jan) Future Series

Spain Masters Barcelona 18-23 Feb (10 Jan) BWF HSBC World Tour Super 300 

BEC Umpire Course Caldas da Rainha 4-8 Mars (12 Dec) International Series

German Junior Berlin 4-8 Mars (14 Dec) Junior International Grand Prix

German Open Muhlheim an der Ruhr (8 Dec) BWF HSBC World Tour Super 300

All England Birmingham 11-15 Mar (22 Nov) BWF HSBC World Tour Super 1000

Swiss Open Basel 17-22 Mars (25 Nov) BWF HSBC World Tour Super 300

Iceland International Reykjavik 23-26 Jan (2 Dec) Future Series

EMWTC/EU15 Lievin 11-16 Feb (14 Nov) BEC Event

Swedish Junior Uppsala 24-26 Jan ( 3 Dec) Junior International

Swedish Open Uppsala 16-19 Jan (15 Nov) International Series

Czech Junior Orlova 15-17 Nov (31 okt) Junior International

Austrian Open Wien 19-22 Feb (31 Okt) International Challenge

Italian International 12-15 Dec Milano (13 Okt) International Challenge

Estonian U17 International Tartu 5-8 Dec (31 okt) BE U17 Circuit

Norwegian International Sandefjord 7-10 Nov (20 Sep) International Series

Bulgarian International Sofia 3-6 Okt (22 Sep) Future Series

Hungarian International Budaörs 30 Okt- 2 Nov (15 Sep) International Challenge

Hatzor International Kibbutz Hatzor 23-26 Okt (20 Sep) Future Series

Scottish Open Glasgow 21-24 Nov (20 Sep) International Challenge

Polish International Bierun 19-22 Sep (30 Aug) International Series

Portuguese International Junior Caldas da Rainha 29 Nov- 1 Dec (31 Okt) Junior International

German Ruhr Junior International Muelheim an der Ruhr 10-13 Okt (omgående) Junior International

Belarus International Minsk 29 Aug-1 Sep (omgående) International Series

Belgian Junior Herstal 20-22 Sep (4 Aug) Junior International

Welsh International Cardiff 27-30 Nov (31 Aug) International Series

BWF World Senior Championships Katowice 4-11 Aug (22 jul) BWF Event

Li-Ning Czech Badminton Open Brno 26-29 Sep (15 Aug) Future Series

German Ruhr U19 International Muhlheim an der Ruhr 10-13 Okt (6 Aug) Junior International

Slovenia Future Series Brezice 21-24 Nov (29 Sep) Future Series

Kharkiv International Kharkiv 4-8 Sep (1 Aug) International Challenge

Dutch Open Almere 8-13 Okt (1 Aug) BWF World Tour Super 100

BEC C Assessment Dutch Open Almere 8-13 Okt (9 Juli) BWF World Tour Super 100

French Open Paris 22-27 Okt (9 aug) HSBC BWF World Tour Super 750

Cyprus International Nicosia 10-13 Okt (20 sep) Future Series

Irish Open Dublin 13-16 Nov (19 Juli) International Challenge

Irish U19 Open Dublin 30 Aug- 01 Sep (5 Juli) Junior International

Bulgarian Open Sofia 12-15 Aug (18 juli) International Series

Bulgarian Junior Pazardzhik 8-11 Aug (18 juli) Junior International

BEC Umpire Course Kharkiv International Kharkiv 3-8 sep (4 juni) International Challenge

BEC Accredited Assessment Belgian International Leuven 11-14 sep (11 juni) International Challenge

Belgian International Leuven 11-14 sep (15 juni) International Challenge

BEC Umpire Course Hellas Open Lavrio 7-11 aug (7 maj) International Series

Russian International Junior White Nights Gatchina 4-7 juli (24 maj) Junior International

White Nights Gatchina 10-14 juli (24 maj) International Challenge

U17 European Championships Gnienzo 30 aug-7 sep(16 apr) BEC Event

European Club Championships Junglinster (2 apr) BEC Event

US Open Fullerton 9-14 juli (6 april) HSBC BWF World Tour Super 300

Canada Open Calgary 2-7 juli (1 april) BWF Tour Super 100

Uppdaterad: 09 JUN 2019 06:37 Skribent: JAN ANDERSSON

Se livesänd Badminton

 

Följ oss i sociala medier 

Facebook logo Instagram


Badminton i media

Aktuell ranking Franklin G Medium

Resultat Serie Tävling Franklin Medium

Tävlingskalender Franklin G Medium

SM 2020 logga hemsidan

 Mindre logga EuroCenter

Postadress:
Svenska Badmintonförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996022
E-post: This is a mailto link