Hoppa till sidans innehåll

U19-mästare korade i Trollhättan

23 FEB 2020 20:00
Två guld var till Cecilia Wang, Fyrisfjädern och Joel Hansson, Västra Frölunda i dubbel och mixed i Victor U19 SM.
  • Uppdaterad: 23 FEB 2020 20:00

Bilden ovan: Jesper Borgstedt och Ludvig Petre Olsson, Trollhättan.

Vi gratulerar alla medaljörer och tackar Trollhättans Badmintonförening för ett väl genomfört arrangemang.

Hemmaspelaren Ludvig Petre Olsson fick extra anledning att fira sin födelsedag då han i helgen blev svensk mästare i herrsingel U19. Ludvig vann utan att förlora ett enda set under tävlingens gång. 

Damsingelmästarinna blev Julia Tuvesson, Täby, tämligen komfortabelt.

Västra Frölundas Jakob Ekman och Joel Hansson höll för favoritskapet och vann herrdubbelfinalen över Trollhättanparet Jesper Borgstedt/Ludvig Petre Olsson.

Damdubbelmästarinnor efter idel jämna matcher blev Sofia Reidy, Västra  Fröunda i par med Cecilia Wang, Fyrisfjädern.

Joel Hansson och Cecilia Wang bärgade sina andra guldmedaljer i och med segern tillsammans i mixeddubbel.

Resultat Victor U19 SM

Herrsingel

  1. Ludvig Petre Olsson, Trollhättans Badmintonförening
  2. Gustav Björkler, Västra Frölunda Badmintonklubb
  3. Filip Karlborg, Spårvägens Badmintonförening och Alexander Rydström, Malmö Badmintonklubb

Damsingel

  1. Julia Tuvesson, Täby Badmintonförening
  2. Mirjam Lindgärde, Askim Badminton Club
  3. Olivia Johnsson, Halmstads Badmintonklubb och Elin Boman, Täby Badmintonförening

Herrdubbel

  1. Jakob Ekman/Joel Hansson, Västra Frölunda Badmintonklubb
  2. Jesper Borgstedt/ Ludvig Petre Olsson, Trollhättans Badmintonförening
  3. Lucas Forslund, IFK Umeå/Samuel Tanzborn, Enångers Badmintonklubb och Theodor Hylander/Filip Karlborg, Spårvägens Badmintonförening

Damdubbel

  1. Sofia Reidy, Västra Frölunda Badmintonklubb/Cecilia Wang, Fyrisfjädern Badmintonklubb Uppsala.
  2. Isabelle Grafsund, Kista Badmintonklubb/Thyra Hultman, Spårvägens Badmintonförening
  3. Ida Melkerhed, Västra Frölunda Badmintonklubb/Julia Tuvesson, Täby Badmintonförening och Fiona Hallberg, Askim Badminton Club/Miranda Johansson, Täby Badmintonförening

Mixed

  1. Joel Hansson, Västra Frölunda Badmintonklubb/Cecilia Wang, Fyrisfjädern Badmintonklubb
  2. Oscar Reuterhäll, Sandvikens Badmintonklubb/Isabelle Grafsund, Kista Badmintonklubb
  3. Jesper Borgstedt, Trollhättans Badmintonförening/ Miranda Johansson, Täby Badmintonförening och Gustav Björkler, Västra Frölunda Badmintonklubb/Fiona Hallberg, Askim Badminton Club

Övriga matchresultat finner du här.

Se matcherna i repris på SolidSport.

 

Skribent: Åsa Strindlund
Epost: Adressen Gömd

Se livesänd Badminton

 

Följ oss i sociala medier 

Facebook logo Instagram


Badminton i media

Aktuell ranking Franklin G Medium

Resultat Serie Tävling Franklin Medium

Tävlingskalender Franklin G Medium

SM 2020 logga hemsidan

 Mindre logga EuroCenter

Postadress:
Svenska Badmintonförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996022
E-post: This is a mailto link