Hoppa till sidans innehåll

Landslagstrupper 10/11


Badminton Sweden tar ut landslagstrupper i åldergrupperna U13-U19 inför varje säsong. Vid uttagningen bedöms bl a spelmässing kapacitet, inställning till träning och tävling samt utvecklingspotential. Trupperna justeras löpande och andra spelare kan bli aktuella under säsongen. Där vi tar ut A- och B-trupper, får spelare i A-truppen ett ökat stöd till bl a internationella tävlingar.

Spelare uttagna till en landslagstrupp skall under säsongen 2010-11 delta på Skånska Ungdomsspelen, minst 3 x YJT tävlingar, det relevanta USM samt träningssamlingar och internationella tävlingar om och när man blir uttagen.

Följande spelare är uttagna i U13-U19-landslagstrupperna till säsongen 2010-11:

 

U19 - uppdaterad 2011-02-05


A-trupp:

Mikael Westerbäck (Trollhättan)

Filip Myren (Aura)

Robin Zainuddin (Skogås)

Albin Hjelm (Uppsala)

Jenny Wan (Malmö)


   

B-trupp:

Adam Jeansson (Uppsala)

Christian Fernström (Skogås)

Linus Conrad ( Karlskrona)

Rickard Ojaäär (Täby)

Adam Khan (Kista)

Tony Holm-Lovén

Seidy Aktan (Aura)

Lisa Sjöström (Umeå)

Sanna Theodorsson (Sävsjö)

Hanna Ekhamre (Skogås)


U17 - uppdaterad 2011-02-05


A-trupp:

Jakob Nilsson (Aura)

Douglas Lidman (Skogås)

Jonathan Forsberg (Uppsala)

Julia Ahlstrand (Uppsala)


   

B-trupp:

Hampus Dreifaldt (Västra Frölunda)

Felix Burestedt (Halmstad)

Daniel Ojaäär (Täby)

Emil Welinder (Askim)

Matilda Nygren-Strandberg (Aura)

Emelie Carlsen (Askim)

Rebecca Kuhl (Täby)

Evelyn Johansson (Skogås)

Frida Lindström (Frölunda)

Hanna Westerbäck (Trollhättan)


U15 - uppdaterad 2010-07-26


A-trupp:

Andy Tsai, Kista

Emanuel Ulldahl, Trollhättan

Thai To, Aura

Alex Loung, Aura

Morgan Lidman, Skogås

Clara Nistad, Skogås

Caroline Gate, Visby

Felicia Bennet, Skogås

Elin Svensson, Askim


   

B-trupp:

Gustav Kadura, Ullevi

Oliver Hjälm, Spårvägen

Jonathan Dreifaldt, Frölunda

Karl Murgård, Frölunda

Martin Norrman, Stinget

Fredrik Boqvist, Askim

Jonathan Westergren, Visby

Emma Björn, Umeå

Klara Johansson, Umeå

Stina Runesson, Gislaved

Moa Sjöö, Uppsla

Ebba Strid, Bergsåker

Rebecka Johnsson, Trollhättan


U13 - uppdaterad 2010-07-26


 

Viktor Aglinder (Täby)

Niklas Lennström (Borlänge)

Allan Olofsson (Kista)

Oscar Johansson (Ljunby)

Jacob Lundskog (Askim)

Vilhem Bolt (Täby)

Daniel Gohliof (Sandviken)

Axel Lundqvist (Frölunda)

Jonathan Magnusson (Carlshamns BMF)

Andreas Bruhn (Skogås)

Jessica Korpeleinen (Skogås)

Johanna Magnusson (Aura)

Sara‐Louise Wittström (Skogås)

Denise Chen (Västerås)

Emma Karlsson (Älmhult)

Ella Söderström (Täby)

Lydia Demetriades (Örebro)

Tilda Sjöö (Fyrisfjädern)

Maria Persson (Täby)

Olivia Wenglund (Bergsåker)

 

Uppdaterad: 01 JUN 2011 08:01 Skribent: Simon Ottosson

Postadress:
Svenska Badmintonförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996022
E-post: This is a mailto link

Forza logologologologo logo