Hoppa till sidans innehåll

Uttagning till riksläger

29 JUN 2022 18:21
Följande spelare, U19/U17/U15, har tagits ut till riksläger 8-12 augusti.
  • Uppdaterad: 29 JUN 2022 18:21

Så här kommenterar Emelie Fabekke uttagningen.
 ”Vi hade två kanonläger i Göteborg för någon vecka sen. Vi ser verkligen fram emot att träffa spelarna igen och utvecklas tillsammans med dem så mycket det bara går. Vi har också tagit ut några nya spelare som ska bli intressant att se och lära känna.”
U15 kommer att samlas i Enskede, U17/U19 i Eskilstuna.

Klubb

U19 - Tjejer

Klubb

Kim Linell

IFK Umeå

Khushi Harakamani              

 Påvelund

Edvard Hylander

IFK Umeå

Thea Roslin                               

Trollhättan

Andre Irpola  

Täby

Elin Öhling                              

Västra Frölunda

Eric Ramstedt

Täby

Elin Ryberg                               

Rackets

Carl Cleasson     

Fyrisfjädern

Amanda Magnusson              

Aura

Mio Molin           

IFK Umeå

Alice Molin                                

IFK Umeå

Daniel Ström    

Trollhättan

Viktoria Greasley                    

Askim

Tom Roslin

Trollhättan

Annie Norberg Saxberg          

Trollhättan

Victor Morskogen

Täby

Marion Lawrence

Tranås

Casper Nordling

Örebro

Emma Nielsen

Askim

Deepak Pillai

Täby

 

 

Eric Jarltén

BK Carlskrona

 

 

Hector Rebetz

Malmö BK

 

 

Oliver Held

BK Carlskrona

 

 

Loe Fager

Halmstad

 

 

Lucas Nilsson

LUGI

 

 

       
       

U17 - Killar

Klubb

U17 - Tjejer

Klubb

Romeo Makboul

Spårvägen

Sofia Strömvall

Täby

Filip Swahn

Spårvägen

Tina Abbpaykar

Malmö

Felix Lindeblad

Påvelund

Karolina Widberg

Täby

Frans Tegenmark

Spårvägen

Ebba Holmström

Spårvägen

Christoffer Boman

Täby

Estrid Björkler

Västra Frölunda

Neo Åstrand

Malmö

Jenny Tuvesson

Täby

Isak Erliksson

Täby

Felicia Silvennoinen

Kista

Elof Åberg

Fyrisfjädern

Matilda Ståhle

Kista

Leon Fritz

Halmstad

Minna Hallberg

Spårvägen

Viktor Chen

GBK

Saga Strömberg

Härnösand

Daniel Huang

Malmö

Elin Fagerberg

Malmö

Anton Nilsson

Kista

Inez Jahani

Fyrisfjädern

Felix Bergqvist

GBK

Irma Hansson

GBK

Jesper Nordén

Västra Frölunda

 

 

       
       

U15 - Killar

Klubb

U15 - Tjejer

Klubb

Adam Medin 

Täby 

Aiwe Sun 

LUGI 

Leo Hyltner 

Spårvägen 

Anvita Harakamani 

Påvelund 

Kevin Xu 

GBK 

Bianca Swahn 

Spårvägen 

Benjamin Malm 

Pantern 

Ebba Fjäderstål 

Alnö  

Leo Kastbom 

Ljungsbro 

Ebba Folmanis 

BMK Tellus 

Linus Willstedt 

Spårvägen 

Maja Tornemo 

BK Fåken 

Ludvig Edholm 

Spårvägen 

Mette Jorlén 

Halmstad 

Oscar Hyltner 

Spårvägen 

Nike Mineur 

BMK Komet 

Sigge Askeroth 

Spårvägen 

Nova Mineur 

BMK Komet 

Erik Blomberg 

Kinnekulle 

Risha Patil 

Pantern 

Felus Ding 

LUGI 

Emma Friman 

Aura 

William Fjällby 

Täby 

Emma Ryberg 

BMK Racket 

Harry Vaihinger 

Trollhättan 

Greta Ribokas  

Västra Frölunda 

Tobias Niemi Ström 

Trollhättan 

Tuva Roslin 

Trollhättan 

Javier Alonso Cabahug 

Kista 

Victoria Stenberg 

Halmstad 

Kevin Huang 

MBK 

Hilde Sidfalk 

Spårvägen 

Victor Gunnlert 

Västra Frölunda 

Isabella Widberg 

Täby 

Timmy Nilsson - skadad

Trollhättan 

Kerstin Robinsson 

Eksjö 

Muaaz Farid

Sollentuna

 

 

Matija Berce

Tranan

Dilan Jacobsson (Para Elit)

 Trollhättan

 

 

Skribent: Johan Pellas
E-post: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Badmintonförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996022
E-post: This is a mailto link

Forza logologologologo logo