Hoppa till sidans innehåll

Uttagningar Tekniska Funktionärer


Nationella uttagningar referee och domare

Tekniska Funktionärer gruppen gör uttagningar av två domare (samt att respektive klubb själva tar ut två domare) och referee till Badmintonligan, referee till Division 1 och SBF-arrangemang (SM mfl). Uttagningar är preliminära och kan med kort varsel av olika skäl. Respektive regionansvarig (se TF Organisation) ansvarar för uttagningarna inom sin region och att domarna/referee får information om sin uttagning. Den enskilda domaren/referee har sedan skyldighet att bekräfta uttagningen till regionansvarig i god tid innan uppdrag. För övriga Elittävlingar ger vi ett förslag på referee, respektive arrangör skall dock kontakta referee och slutgiltigt bestämma. Rapportera vilken referee ni kommit överens med till This is a mailto link så uppdaterar vi listan.

(OBS från och med TF gruppsmötet 28 feb-19 publicerar vi inte uttagning av domare till Badmintonligan och andra tävlingar, utan endast uttagen referee)

Resterande Referee uttagningar säsongen 2018/2019 (uppdaterad 2019-04-07)

April        Tävling                                                                     Referee

13            Badminton Ligan Final Uppsala                              Daniel Sahlberg

27-28       SGP 5 Askim                                                           Claes Lundskog   

Maj

3-5            Varberg Internationella   Varberg                            Roger Johansson

11-12         Lag SM U13,U15,U17   Täby                                 Daniel Sahlberg                         

18-19         Racketspecialisten Open Sollentuna                       Mats Tibbelin                                                       

Internationella uttagningar domare och referee

Klicka på länken för att se senaste uppdaterade listan av domare/referee

Internationella Domare och Referee uttagningar/nomineringar 2018/2019 (uppdaterad 2019-04-11)

OBS Den här listan kan ändras beroende på att Badminton Sweden inte får någon domare inbjudan från arrangören (se alla inbjudningar längre ner på sidan) eller att uttagen domare inte kan åka av en eller annan anledning?

Viktig information för alla internationell domare, före, under och efter sitt uppdrag. Klicka här

(Bilden är från Swedish Open i Lund 2019)

Internationella inbjudningar till Badminton Sweden Technical Officials säsongen 2018/2019

Kontakta TF Internationella samordnare via mejl This is a mailto link om du vill åka på egen bekostnad, där inte TF nominerat en svensk domare.OBS Den officiella PDF- filen som innehåller alla uppgifter om respektive tävling kan beställas från This is a mailto link om du är intresserad.

Fullständiga tävlingskalendern av internationella tävlingar finns på BWFs och BEC hemsidor

Se listan nedan där vi har senaste arrangör som skickat inbjudan överst.

Tävling, datum, (sista nominering/anmälnimngsdag), kategori av tävling

BEC Umpire Course Hellas Open Lavrio 7-11 aug (7 maj) International Series

Russian International Junior White Nights Gatchina 4-7 juli (24 maj) Junior International

White Nights Gatchina 10-14 juli (24 maj) International Challenge

Irish Para Badminton International 2019 Dublin 19-23 juni (19 apr) Para Event

U17 European Championships Gnienzo 30 aug-7 sep(16 apr) BEC Event

BABB German International Bonn 15-18 maj (15 apr) Future Series

European Club Championships Junglinster (2 apr) BEC Event

Spanish International Madrid 12-15 juni (30 apr) International Challenge

Lithuanian International Panevezys 6-9 juni (5 april) Future Series

Alpes International U19 Voiron 17-19 maj (30 mar) Junior International

Hellas International Kalamaria 2-5 maj (12 apr) Future Series

Hellas Junior International Kalamaria 10-12 maj (20 apr) Junior International

Azerbaijan International Baku 6-9 juni ( 27 mar) International Challenge

US Open Fullerton 9-14 juli (6 april) HSBC BWF World Tour Super 300

Canada Open Calgary 2-7 juli (1 april) BWF Tour Super 100

BEC Umpire Course Latvia International Jelgava 28 maj-2 jun (26 feb) Future Series

Croatian International Zagreb 18-21 apr (1 mar) International Series

Slovenia International Medvode 15-18 maj (6 mar) International Series

New Zealand Open 30 apr- 5 maj (11 feb) HSBC BWF World Tour Super 300

Polish Open Czestochowa 28-31 mar (28 feb) International Challenge

Italian Junior Milan 22-24 feb (13 jan) Junior International

Hungarian International Junior Championship Pecs 7-10 feb (15 jan) Junior International

BEC Accredited Assessment Finnish Open Vantaa 4-7 Apr (22 jan) International Challenge

Slovak Open Trencin 27 Feb-2 Mar (31 jan) Future Series

Polish Junior Przemysl 17-20 jan (21 dec) Junior International

European University Badminton Championships Lodz 23-26 juni 

Finnish Open Vantaa 4-7 April (31 jan) International Challenge

Orleans Masters Orleans 19-24 Mar (31 dec) BWF World Tour Super 100

Israel junior Rishon Le Zion 14-16 Mar (14 Feb) Junior International

Portuguese International Caldas da Rainha 7-10 Mar (15 Feb) International Series

Dutch International Wateringen 11-14 Apr (15 dec) International Series

Spain Masters Barcelona 19-24 Feb (31 dec) HSBC BWF World Tour Super 300

All England Birmingham 5-10 Mar (21 nov) HSBC BWF Worl Tour Super 1000

Dutch Junior Haarlem 27 Feb-3 Mar (1 dec) Junior International Grand Prix

EMTC Köpenhamn 13-17 Feb (15 nov) BEC Event

European Games Minsk 24-30 jun (15 nov) BEC Event

German Junior Berlin 7-10 mar (7 dec) Junior International Grand Prix

German Open Mulheim an der Ruhr 26 feb-3 mar (9 dec) HSBC BWF World Tour Super 300

Swedish Open  Lund 17-20 jan (4nov) International Series

Swedish Junior and U17 International 2019 Uppsala 25-27 jan (3 dec) Junior International

Austrian Open Vienna 20-23 feb (5 nov) International Challenge

Estonian Junior Tartu 7-9 dec (31 oct) Junior International

Estonian International Tallinn 10-13 jan (12 nov) International Series

Swiss Open Basel 12-17 mars (24 okt) HSBC BWF World Tour Super 300

Valamar Junior Open Dubrovnik 5-7 april (1 feb) Junior International

Scottish Open Glasgow 20-25 nov (21 sep) BWF World Tour Super 100

Iceland International Reykjavik 24-27 jan ( 1 nov) Future Series

Italian International Milano 13-16 dec (7 okt) Int. Challenge

EMTC 2019 kval, olika städer 7-9 dec (2 oct) BEC Event

BWF Para-Badminton European Championships Rodez (Frankrike) 31okt-4 nov (18 sep) 

Welsh International Cardiff 28 nov- 1 dec ( 20 sep) International Series

Irish Open Dublin 14-17 Nov (21 sep) International Series

Bulgarian International Sofia 4-7 Okt (16 sep) Future Series

Portugese Junior International Caldas da Rainha 30nov-2dec (30okt) Junior International

Hungarian International Budaörs/Budapest 1-4 nov (15sep) Int Challenge

Denmark Open 16-21 okt Odense (1 sep) HSBC BWF World Tour Super 750

Hellas Open 18-21 okt Chania (1 sep) Int Series.

BEC Certificated Assessment Scottish Open 20-25 nov Glasgow (29aug) BWF World Tour Super 100

SaarLorLux Badminton Open 30okt-4nov Saarbrucken (10 sep) BWF Tour Super 100

Belgian Junior Badminton International 21-23 sep Herstal ( 5 aug) Junior International

3 Borders International Junior 28-30 sep Saint-Louis (22 aug) Junior International

BEC Umpire Course Bulgarian International 3-7 okt Sofia (2 aug) Int Series

Japan Para Badminton International 25-30 sep Machida-City Tokyo (30 juli) Para Badminton

European Deaf Badminton Championships 21-28 juli Trencin (omgående)

Dutch Open 9-14 okt Almere (1 aug) BWF World Tour Super 100

Slovenia Junior International 19-21 okt Mirna (9sep) Junior Int.

Norwegian International 8-11 nov Sandefjord (14 sep) Int. Series

Polish International 20-23 sep Bierun (15 sep) Int. Series

Slovenia Future Series 22-25 nov Brezice (30 sep) Future Series

Eurasia Bulgaria Open 13-16 aug Sofia (20 juli) Int. Series

Kharkiv International 29 aug- 02 sep Kharkiv (1 aug) Int. Challange

Czech Open 27-30 sep Brno (1 aug) Int. Challenge

Chinese Taipei Open 2-7 okt Taipei (30 juni) HSBC World Tour Super 300

Veteran EM 24-30 sep Guadalajara (21 juni) BEC Event

Spanish International 14-17 juni Madrid (20 maj) Int. Challenge

U19 EM 7-16 sep(lag + ind) Tallin (7 juni) BEC Event

White Nights 4-8 juli Gatchina (21 maj) Int. Challenge

Russian Junior/U17 White Nights 28 juni-1 juli Gatchina (14 maj) Junior Int

Belgian International 12-15 sep Leuven (15 maj), Int. Challenge

European University Games 13-19 juli (15 april) Coimbra Multi Games

 

 

Uppdaterad: 16 SEP 2018 06:32 Skribent: JAN ANDERSSON

Facebook logo

Twitter logoInstagram

 

 

Streaming av badminton
 

Nyheter om badminton i media

Aktuell ranking Franklin G Medium

Resultat Serie Tävling Franklin Medium

Tävlingskalender Franklin G Medium

Svenska Badmintonfonden Franklin G Medium


Lagom IL-logga

Mindre logga EuroCenter

Postadress:
Svenska Badmintonförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996022
E-post: This is a mailto link

Se all info