Hoppa till sidans innehåll

Stora Grabbars Märke


Stora Grabbars Märke

 

Poängberäkning
Världsmästerskap eller OS 15 poäng. Europmästerskap 5 poäng, seger i landskamp (högst 2 p per kamp) 1 poäng.Svenskt  seniormästerskap 1 poäng. Seger i IBF Grand Prix-tävling 2 poäng och övriga internationella tävlingar 1 poäng.
För erhållande av märket fordras nu 15 poäng.

(Tidigare har märket utdelats först vid 8 poäng och sedan vid 10 och 12 poäng.)

 

Följande spelare har erhållit märket:

Stor grabb nr

Var medlem i

År

1

Thyra Hedvall

Stockholms BK

1941

2

Sture Eriksson

IFK Lidingö

1941

3

Sven Malmfält

Malmö AI

1943

4

Bengt Polling

Malmö FF

1945

5

Hasse Pettersson

BK -33

1945

6

Märta Sköld

Stockholms BK

1945

7

Helge Paulsson

Malmö FF

1947

8

Nils Jonson

AIK

1947

9

Carin Ternström

BKF

1948

10

Knut Malmgren

Malmö AI

1949

11

Inge Blomberg

Malmö AI

1950

12

Elsy Killick

Malmö AI

1951

13

Stellan Mohlin

AIK

1953

14

Olle Wahlberg

AIK

1953

15

Bertil Glans

Halmstad BK

1956

16

Berit Olsson

BK Aura

1956

17

Amy Pettersson

Malmö AI

1957

18

Berndt Dahlberg

Malmö AI

1958

19

Bo Nilsson

Mamö AI

1959

20

Leif Ekedahl

Göteborgs BK

1959

21

Ingrid Persson

Stockholms BK

1959

22

Göran Wahlquist

Malmö AI

1960

23

Ingemar Eliasson

Halmstad BK

1961

24

Bengt-Åke Jönsson

BK Aura

1962

25

Eva Twedberg

Malmö AI

1964

26

Willy Lundh

Malmö AI

1967

27

Sture Johnsson

Hisingens BK -63

1967

28

Kurt Johnsson

Hisingens BK -63

1968

29

Gert Perneklo

Malmö AI

1971

30

Thomas Kihlström

Farsta BK

1974

31

Bengt Fröman

IFK Lidingö

1975

32

Anette Börjesson

Göteborgs BK

1977

33

Claes Nordin

Göteborgs BK

1978

34

Stefan Karlsson

BK Aura

1980

35

Lars Wengberg

BK Aura

1982

36

Maria Bengtsson

Malmö BK

1983

37

Christine Magnusson

BK Carlskrona

1984

38

Jan-Eric Antonsson

BK Carlskrona

1986

39

Ulf Johansson

BK Aura

1986

40

Pär-Gunnar Jönsson

V Frölunda BMK

1988

41

Jens Olsson

Göteborgs BK

1990

42

Charlotta Wihlborg

BK Carlskrona

1990

43

Jonas Herrgårdh

Göteborgs BK

1990

44

Peter Axelsson

Täby BMF

1990

45

Catrine Bengtsson

Göteborgs BK

1991

46

Lim Xiao Qing

Spårvägen

1992

47

Stellan Österberg

V Frölunda BMK

1993

48

Margit Borg

Malmö BK

1994

49

Mikael Rosén

BK Aura

1994

50

Astrid Crabo

Täby BMF

1996

51

Rickard Magnusson

BK Aura

1996

52

Tomas Johansson

V Frölunda BMK

1996

53

Marina Andrievskaia

Göteborgs BK

1998

54

Karolina Ericsson

BK Aura

2000

55

Henrik Andersson

V Frölunda BMK

2000

56

Rasmus Wengberg

IFK Umeå

2004

57

Fredrik Bergström

IFK Umeå

2004

58

Johanna Persson

Täby BMF

2004

59

Elin Bergblom

Uppsala KFUM BMK

2010

60

Henri Hurskainen

Malmö BMK

2010

61

Emma Wengberg

Malmö BMK

2010

62

Emelie Lennartsson

BK Carlskrona

2010

63

Sara Persson

Göteborgs BK

2010

Uppdaterad: 2017-10-20 15:09
Skribent: SBF

BadmintonTV


Facebook logoTwitter logoInstagram

 

Nyheter om badminton i media

 

Aktuell ranking Franklin G Medium

Resultat Serie Tävling Franklin Medium

Tävlingskalender Franklin G Medium

Svenska Badmintonfonden Franklin G Medium

 

 

Lagom IL-logga

Mindre logga EuroCenter

Postadress:
Svenska Badmintonförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 08-699 60 00
E-post: This is a mailto link

Se all info