Hoppa till sidans innehåll

Svenska mästerskap senior


Herrsingel Damsingel Herrdubbel Damdubbel Mixeddubbel

 

Herrsingel

2018 Gabriel Ulldahl IFK Umeå
2017 Mattias Borg Uppsala KFUM
2016 Gabriel Ulldahl Påvelund
2015 Gabriel Ulldahl Påvelund
2014 Henri Hurskainen Uppsala KFUM
2013 Gabriel Ulldahl Västra Frölunda
2012 Henri Hurskainen Malmö
2011 Henri Hurskainen Malmö
2010 Kristian Karttunen Göteborgs BK
2009 Henri Hurskainen Malmö BK
2008 Magnus Sahlberg Västra Frölunda
2007 George Rimarcdi Uppsala KFUM
2006 George Rimarcdi Uppsala KFUM
2005 Daniel Ericsson Västra Frölunda
2004 George Rimarcdi Uppsala KFUM
2003 Rasmus Wengberg IFK Umeå
2002 Daniel Eriksson Västra Frölunda
2001 George Rimarcdi Uppsala KFUM
2000 Tomas Johansson Västra Frölunda
1999 Rickard Magnusson BK Aura
1998 Daniel Eriksson Västra Frölunda
1997 Rickard Magnusson BK Aura
1996 Jens Olsson Västra Frölunda
1995 Jens Olsson Göteborgs BK
1994 Jens Olsson Göteborgs BK
1993 Tomas Johansson Västra Frölunda
1992 Peter Axelssson Täby BMF
1991 Jens Olsson Spårvägen
1990 Pär-Gunnar Jönsson Västra Frölunda
1989 Jonas Herrgårdh Göteborgs BK
1988 Jens Olsson Göteborgs BK
1987 Ulf Johansson Göteborgs BK
1986 Ulf Johansson BK Aura
1985 Stefan Karlsson BK Aura
1984 Stefan Karlsson BK Aura
1983 Ulf Johansson BK Aura
1982 Thomas Kihlström BKC
1981 Thomas Kihlström BKC
1980 Thomas Kihlström Lidingö
1979 Sture Johnsson Malmö FF
1978 Thomas Kihlström Täby IS
1977 Sture Johnsson Spårvägen
1976 Thomas Kihlström Lidingö
1975 Sture Johnsson Spårvägen
1974 Sture Johnsson Spårvägen
1973 Sture Johnsson Spårvägen
1972 Sture Johnsson Spårvägen
1971 Sture Johnsson Spårvägen
1970 Sture Johnsson Hisingen
1969 Kurt Johnsson Hisingen
1968 Sture Johnsson Hisingen
1967 Sture Johnsson Hisingen
1966 Sture Johnsson Hisingen
1965 Sture Johnsson Hisingen
1964 Kurt Johnsson Hisingen
1963 Bertil Glans Halmstad BK
1962 Bertil Glans Halmstad BK
1961 Leif Ekedahl Göteborgs BK
1960 Berndt Dahlberg SBK
1959 Bertil Glans Halmstad BK
1958 Bertil Glans Halmstad BK
1957 Ingemar Eliasson Halmstad BK
1956 Leif Ekedahl Göteborgs BK
1955 Leif Ekedahl Göteborgs BK
1954 Leif Ekedahl Göteborgs BK
1953 Nils Jonson AIK
1952 Nils Jonson AIK
1951 Inge Blomberg MAI
1950 Inge Blomberg MAI
1949 Nils Jonson AIK
1948 Olle Wahlberg AIK
1947 Helge Paulsen Malmö BK
1946 Helge Paulsen Malmö BK
1945 Hasse Petersson BK-33 Malmö
1944 Hasse Petersson BK-33 Malmö
1943 Hasse Petersson BK-33 Malmö
1942 Hasse Petersson BK-33 Malmö
1941 Sven Malmfält MAI
1940 Sven Malmfält Malmö BK
1939 Sture Ericsson Brandkåren
1938 Bengt Polling Malmö BK
1937 Bengt Polling Malmö BK

 

Damsingel

2018 Ashwathi Vinod Pillai Täby BMF
2017 Emma Karlsson Älmhult BMK
2016 Larissa Griga Uppsala KFUM
2015 Ellinor Widh Malmö BK
2014 Ellinor Widh Malmö BK
2013 Matilda Petersen BMK Aura
2012 Elin Bergblom Uppsala KFUM
2011 Christine Pettersson Skogås
2010 Zhang Xi Täby BMF
2009 Zhang Xi Täby BMF
2008 Sara Persson GBK
2007 Sara Persson GBK
2006 Sara Persson GBK
2005 Sara Persson Täby BMF
2004 Marina Andrievskaia Uppsala KFUM
2003 Marina Andrievskaia Uppsala KFUM
2002 Sara Persson Täby BMF
2001 Marina Andrievskaia Uppsala KFUM
2000 Marina Andrievskaia Uppsala KFUM
1999 Margit Borg MBK
1998 Marina Andrievskaia GBK
1997 Marina Andrievskaia GBK
1996 Marina Andrievskaia GBK
1995 Lim Xiao Qing BK Aura
1994 Lim Xiao Qing BK Aura
1993 Lim Xiao Qing BK Aura
1992 Lim Xiao Qing Spårvägen
1991 Catrine Bengtsson GBK
1990 Christine Magnusson Spårvägen
1989 Christine Magnusson Spårvägen
1988 Christine Magnusson Spårvägen
1987 Christine Magnusson BKC
1986 Charlotta Wihlborg BK Aura
1985 Christine Magnusson BKC
1984 Christine Magnusson BKC
1983 Christine Magnusson BKC
1982 Maria Bengtsson Malmö BMK
1981 Lena Axelsson *5 IFK Lidingö
1980 Anette Börjesson GBK
1979 Anette Börjesson GBK
1978 Cecilia Jeppson BK Aura
1977 Anette Börjesson GBK
1976 Eva Stuart MFF/MAI
1975 Anette Börjesson GBK
1974 Eva Stuart MAI
1973 Anette Börjesson GBK
1972 Eva Twedberg *4 MAI
1971 Eva Twedberg *4 MAI
1970 Eva Twedberg *4 MAI
1969 Eva Twedberg *4 MAI
1968 Eva Twedberg *4 MAI
1967 Eva Twedberg *4 MAI
1966 Eva Twedberg *4 MAI
1965 Eva Pettersson *4 Ystads BK
1964 Eva Pettersson *4 Ystads BK
1963 Gunilla Dahlström AIK
1962 Eva Pettersson *4 Ystads BK
1961 Eva Pettersson *4 BK Bollen
1960 Eva Pettersson *4 BK Bollen
1959 Berit Olsson BK Aura
1958 Berit Olsson BK Aura
1957 Berit Olsson MFF
1956 Berit Olsson MFF
1955 Berit Olsson MAI
1954 Ulla-Britt Schelin *3 ÖIS
1953 Ulla-Britt Schelin *3 ÖIS
1952 Amy Pettersson MAI
1951 Thora Löfgren Göteborgs BK
1950 Amy Pettersson MAI
1949 Berit Nilsson *2 MAI
1948 Amy Pettersson MAI
1947 Carin Stridbeck *1 Fjäderbollen
1946 Amy Pettersson MAI
1945 Carin Stridbeck *1 Fjäderbollen
1944 Amy Pettersson MAI
1943 Thyra Hedvall SBK
1942 Martha Holmström BK Aura
1941 Evy Holmgren BK Smash
1940 Evy Holmgren BK Smash
1939 Thyra Hedvall Försäkringen
1938 Thyra Hedvall SBK
1937 Thyra Hedvall SBK
     
  *5 Staxler  
  *4 gift Stuart  
  *3 gift Lagerström  
  *2 gift Olsson  
  *1 gift Ternström

 

Herrdubbel

2018 Richard Eidestedt/Tim Foo Fyrisfjädern/Kista
2017 Richard Eidestedt/ Nico Ruponen Uppsala KFUM
2016 Sebastian Gransbo/ Peder Nordin Täby BMF
2015 Richard Eidestedt/Tim Foo Kista/Uppsala
2014 Richard Eidestedt/Andi Hartonoo Kista/Sollentuna
2013 Patrik Lundqvist/Jonathan Nordh Malmö/Karlskrona
2012 Joel Johansson-Berg/Magnus Sahlberg Kista BMK/BK Carlkrona
2011 Andi Hartono/Gert Kunka Uppsala KFUM
2010 Andi Hartono/Gert Künka Uppsala KFUM
2009 Georg Rimarcdi/Rizal Fadlillah Kista BMK
2008 Tim Foo/Andy Hartono Uppsala KFUM
2007 Imam Sodikin/Imanuel Hirschfeld Uppsala KFUM
2006 Joacim Andersson/Yi Zhang Täby BMF
2005 Henrik Andersson/Ola Molin IFK Umeå
2004 Henrik Andersson/Fredrik Bergström IFK Umeå
2003 Henrik Andersson/Fredrik Bergström IFK Umeå
2002 Henrik Andersson/Fredrik Bergström V Frölunda/IFK Umeå
2001 Peter Axelsson/Pär-Gunnar Jönsson Täby BMF
2000 Peter Axelsson/Pär-Gunnar Jönsson Täby BMF
1999 Peter Axelsson/Pär-Gunnar Jönsson Täby BMF
1998 Peter Axelsson/Pär-Gunnar Jönsson Täby BMF/V Frölunda
1997 Peter Axelsson/Pär-Gunnar Jönsson Täby BMF/V Frölunda
1996 Peter Axelsson/Pär-Gunnar Jönsson Täby BMF/V Frölunda
1995 Peter Axelsson/Pär-Gunnar Jönsson Täby BMF/V Frölunda
1994 Peter Axelsson/Pär-Gunnar Jönsson Täby BMF/GBK
1993 Peter Axelsson/Pär-Gunnar Jönsson Täby BMF/V Frölunda
1992 Peter Axelsson/Pär-Gunnar Jönsson Täby BMF/V Frölunda
1991 Peter Axelsson/Pär-Gunnar Jönsson Täby BMF/V Frölunda
1990 Peter Axelsson/Mikael Rosén Täby BMF/BK Aura
1989 Jan-Eric Antonsson/Pär-Gunnar Jönsson BKC/Västra Frölunda
1988 Jan-Eric Antonsson/Pär-Gunnar Jönsson BKC/Västra Frölunda
1987 Stefan Karlsson/Thomas Kihlström BK Aura/BKC
1986 Jan-Eric Antonsson/Pär-Gunnar Jönsson BKC/Västra Frölunda
1985 Stefan Karlsson/Thomas Kihlström BK Aura/BKC
1984 Stefan Karlsson/Thomas Kihlström BK Aura/BKC
1983 Stefan Karlsson/Thomas Kihlström BK Aura/BKC
1982 Stefan Karlsson/Thomas Kihlström BK Aura/BKC
1981 Stefan Karlsson/Thomas Kihlström BK Aura/BKC
1980 Stefan Karlsson/Claes Nordin BK Aura/GBK
1979 Bengt Fröman/Thomas Kihlström IFK Lidingö
1978 Bengt Fröman/Thomas Kihlström IFK Lidingö/Täby IS
1977 Bengt Fröman/Thomas Kihlström IFK Lidingö
1976 Bengt Fröman/Thomas Kihlström IFK Lidingö
1975 Bengt Fröman/Thomas Kihlström IFK Lidingö/Farsta BK
1974 Bengt Fröman/Thomas Kihlström IFK Lidingö/Farsta BK
1973 Bengt Fröman/Thomas Kihlström IFK Lidingö
1972 Sture Johnsson/Gert Perneklo Spårvägen/BK Aura
1971 Willy Lund/Göran Wahlqvist MAI
1970 Sture Johnsson/Gert Perneklo Hisingen/BK Aura
1969 Willy Lund/Göran Wahlqvist MAI
1968 Rolf Hansson/Gert Nordqvist BK Aura
1967 Willy Lund/Göran Wahlqvist MAI
1966 Willy Lund/Göran Wahlqvist MAI
1965 Willy Lund/Benny Wihlborg MAI
1964 Berndt Dahlberg/Bertil Glans SBK/Halmstad BK
1963 Berndt Dahlberg/Bertil Glans SBK/Halmstad BK
1962 Bengt-Åke Jönsson/Göran Wahlqvist Smash
1961 Bengt-Åke Jönsson/Göran Wahlqvist Smash
1960 Berndt Dahlberg/Bertil Glans SBK/Halmstad BK
1959 Bo Nilsson/Göran Wahlqvist MAI/Smash
1958 Bo Nilsson/Göran Wahlqvist MAI/Smash
1957 Knut Malmgren/Bo Nilsson MAI
1956 Nils Jonson/Stellan Mohlin AIK
1955 Nils Jonson/Stellan Mohlin AIK
1954 Nils Jonson/Stellan Mohlin AIK
1953 Nils Jonson/Stellan Mohlin AIK
1952 Nils Jonson/Stellan Mohlin AIK
1951 Nils Jonson/Stellan Mohlin AIK
1950 Nils Jonson/Olle Wahlberg AIK
1949 Helge Paulsson/Bengt Polling Malmö BK
1948 Nils Jonson/Lars Carlsson AIK
1947 Nils Jonson/Lars Carlsson AIK
1946 Nils Jonson/Lars Carlsson AIK
1945 Nils Jonson/Anders Salén Eken/SBK
1944 Helge Paulsson/Bengt Polling Malmö BK
1943 Helge Paulsson/Bengt Polling Malmö BK
1942 Sture Ericsson/Gösta Kjellberg Brandkåren/SBK
1941 Sven Malmfält/Helge Paulsson MAI
1940 Sven Malmfält/Helge Paulsson Malmö BK
1939 Sture Ericsson/Gösta Kjellberg Brandkåren/SBK
1938 Sture Ericsson/Gösta Kjellberg Brandkåren/SBK
1937 Bengt Polling/Thore Sjögren Malmö BK

 

Damdubbel

2018 Emma Karlsson/Johanna Magnusson BK Aura/BK Aura
2017 Emma Karlsson/Johanna Magnusson Älmhult BMK/BK Aura
2016 Clara Nistad/Emma Wengberg Täby/MBK
2015 Clara Nistad/Moa Sjöö Täby/Uppsala
2014 Emelie Lennartsson/Emma Wengberg BK Carlskrona/Malmö
2013 Emelie Lennartsson/Emma Wengberg BK Carlskrona/Malmö
2012 Emelie Lennartsson/Emma Wengberg BK Carlskrona/Malmö
2011 Emelie Lennartsson/Emma Wengberg BK Carlskrona/Malmö
2010 Emelie Lennartsson/Emma Wengberg BK Carlskrona/Malmö
2009 Emelie Lennartsson/Emma Wengberg BK Carlskrona/Malmö
2008 Elin Bergblom/Johanna Persson Uppsala KFUM/GBK
2007 Lina Alfredsson/Lina Uhac Malmö/V Frölunda
2006 Elin Bergblom/Johanna Persson Uppsala KFUM/GBK
2005 Elin Bergblom/Johanna Persson Uppsala KFUM/Täby
2004 Johanna Persson/Frida Andreasson Täby BMF/GBK
2003 Johanna Persson/Elin Bergblom Täby BMF
2002 Johanna Persson/Elin Bergblom Täby BMF
2001 Marina Andrievskaia/Christine Gandrup Uppsala KFUM/Täby
2000 Jenny Karlsson/Anna Lundin IFK Umeå/Täby BMF
1999 Kristin Evernäs/Jenny Karlsson Askim/GBK
1998 Marina Andrievskaia/Catrine Bengtsson GBK/Askim
1997 Marina Andrievskaia/Christine Gandrup GBK/Täby BMF
1996 Astrid Crabo/Susann Jacobsson Täby BMF
1995 Maria Bengtsson/Margit Borg BK Aura/MBK
1994 Lim Xiao Qing/Christine Magnusson BK Aura/Täby BMF
1993 Lim Xiao Qing/Christine Magnusson BK Aura/Täby BMF
1992 Catrine Bengtsson/Maria Bengtsson GBK/BK Aura
1991 Catrine Bengtsson/Maria Bengtsson GBK/BK Aura
1990 Maria Bengtsson/Christine Magnusson BK Aura/Spårvägen
1989 Maria Bengtsson/Christine Magnusson BK Aura/Spårvägen
1988 Maria Bengtsson/Christine Magnusson BK Aura/Spårvägen
1987 Maria Bengtsson/Christine Magnusson BK Aura/BKC
1986 Maria Bengtsson/Christine Magnusson BK Aura/BKC
1985 Maria Bengtsson/Christine Magnusson BK Aura/BKC
1984 Maria Bengtsson/Christine Magnusson BK Aura/BKC
1983 Maria Bengtsson/Christine Magnusson Malmö BMK/BKC
1982 Maria Bengtsson/Christine Magnusson Malmö BMK/Täby BMF
1981 Carina Andersson *10/Cecilia Jeppson BK Aura
1980 Lena Axelsson *9/Karin Lindquist *8 IFK Lidingö
1979 Lena Axelsson *9/Karin Lindquist *8 IFK Lidingö
1978 Britt-Marie Larsson/Agneta Lundh MFF
1977 Britt-Marie Larsson/Agneta Lundh MFF
1976 Karin Lindquist *8/Eva Stuart IFK Lidingö/MFF/MAI
1975 Anette Börjesson/Ewa Carlander GBK
1974 Britt-Marie Larsson/Eva Stuart MAI
1973 Anette Börjesson/Karin Lindquist *8 GBK/Spårvägen
1972 Ingrid Nilsson/Eva Twedberg *6 MAI
1971 Ingrid Nilsson/Eva Twedberg *6 MAI
1970 Lena Andersson/Eva Twedberg *6 MAI
1969 Ann-Christine Rosenquist/Eva Twedberg *6 BK Aura/MAI
1968 Berit Ek/Eva Twedberg *6 MAI
1967 Berit Ek/Eva Twedberg *6 MAI
1966 Ann-Christine Rosenquist/Eva Twedberg *6 BK Aura/MAI
1965 Ann-Christine Rosenquist/Eva Twedberg *6 BK Aura/Ystads BK
1964 Gunilla Dahlström/Eva Pettersson *6 AIK/Ystads BK
1963 Berit Andersson *7/Gunilla Dahlström MAI/AIK
1962 Lisbeth Friberg/Eva Pettersson *6 Drive/Ystads BK
1961 Berit Olsson/Ingrid Persson BK Aura/SBK
1960 Inger Nilsson/Bodil Sterner MFF/Blackeberg
1959 Ingrid Dahlberg *5/Berit Olsson SBK/BK Aura
1958 Ingrid Dahlberg *5/Berit Olsson SBK/BK Aura
1957 Inger Nilsson/Berit Olsson MFF
1956 Inger Nilsson/Berit Olsson MAI
1955 Berit Olsson/Amy Pettersson MAI
1954 Ingrid Dahlberg *5/Thyra Hedvall SBK
1953 Bodil Sterner/Kerstin Ståhl AIK
1952 Astrid Löfgren/Tora Löfgren Göteborgs BK
1951 Kerstin Bergström 4/Bodil Sterner AIK
1950 Thyra Hedvall/Carin Ternström SBK/Fjäderbollen
1949 Berit Nilsson 3/Amy Pettersson MAI
1948 Margareta Blomqvist/Carin Stridbäck *1 Fjäderbollen
1947 Thyra Hedvall/Märtha Sköld SBK
1946 Thyra Hedvall/Märtha Sköld SBK
1945 Elsy Killick/Amy Pettersson MAI
1944 Thyra Hedvall/Märtha Sköld SBK
1943 Thyra Hedvall/Märtha Sköld SBK
1942 Thyra Hedvall/Carin Stridbäck *1 Försäkringsmännen
1941 Thyra Hedvall/Carin Stridbäck *1 Försäkringsmännen
1940 Brita Bergström 2/Thyra Hedvall Försäkringsmännen
1939 Thyra Hedvall/Carin Stridbäck *1 Försäkringsmännen
1938 Thyra Hedvall/Märtha Sköld SBK
1937 Thyra Hedvall/Märtha Sköld SBK
     
  *1 gift Ternström  
  *2 gift Cronborn  
  *3 gift Olsson  
  *4 gift Ståhl  
  *5 gift Persson  
  *6 gift Stuart  
  *7 gift Ek  
  *8 gift von Sivers  
  *9 Staxler  
  *10 gift Palm

 

Mixeddubbel

2018 Richard Eidestedt/Clara Nistad Fyrisfjädern/Täby BMF
2017 Nico Ruponen/Amanda Högström Uppsala KFUM
2016 Filip Myhren/Emma Wengberg BMK Aura/Malmö BK
2015 Nico Ruponen/Amanda Högström Uppsala
2014 Jonathan Nordh/Emelie Lennartsson Malmö/Carlskrona
2013 Jonathan Nordh/Emelie Lennartsson BK Carlskrona
2012 Andi Hartono/Elin Bergblom Uppsala KFUM
2011 Gert Kunka/Amanda Högström Uppsala KFUM
2010 Joakim Andersson/Zhang Xi Täby BMF
2009 Björn Fredriksson/Elin Bergblom Uppsala KFUM
2008 Per-Henrik Croona/Johanna Persson Karlskoga/GBK
2007 Imam Sodikin/Elin Bergblom Uppsala KFUM
2006 Henri Hurskainen/Johanna Persson BK Aura/GBK
2005 Jörgen Olsson/Johanna Persson Askim BC/Täby BMF
2004 Fredrik Bergström/Johanna Persson IFK Umeå/Täby BMF
2003 Jörgen Olsson/Frida Andreasson Göteborgs BK
2002 Daniel Glaser/Johanna Persson Täby BMF
2001 Fredrik Bergström/Jenny Karlsson IFK Umeå
2000 Fredrik Bergström/Jenny Karlsson IFK Umeå
1999 Fredrik Bergström/Jenny Karlsson IFK Umeå/GBK
1998 Robert Larsson/Margit Borg MBK
1997 Peter Axelsson/Catrine Bengtsson Täby BMF/Askim
1996 Peter Axelsson/Catrine Bengtsson Täby BMF/Askim
1995 Jan-Eric Antonssdon/Astrid Crabo BKC/ Täby BMF
1994 Jan-Eric Antonssdon/Astrid Crabo BKC/ Täby BMF
1993 Pär-Gunnar Jönsson/Maria Bengtsson Västra Frölunda/BK Aura
1992 Pär-Gunnar Jönsson/Maria Bengtsson Västra Frölunda/BK Aura
1991 Pär-Gunnar Jönsson/Maria Bengtsson Västra Frölunda/BK Aura
1990 Jan-Eric Antonsson/Maria Bengtsson BKC/BK Aura
1989 Jens Olsson/Catrine Bengtsson GBK
1988 Thomas Kihlström/Christine Magnusson Spårvägen
1987 Thomas Kihlström/Christine Magnusson BKC
1986 Thomas Kihlström/Christine Magnusson BKC
1985 Thomas Kihlström/Christine Magnusson BKC
1984 Thomas Kihlström/Christine Magnusson BKC
1983 Thomas Kihlström/Christine Magnusson BKC
1982 Lars Wengberg/Anette Börjesson BK Aura/GBK
1981 Lars Wengberg/Anette Börjesson BK Aura/GBK
1980 Lars Wengberg/Anette Börjesson BK Aura/GBK
1979 Lars Wengberg/Anette Börjesson BK Aura/GBK
1978 Lars Wengberg/Karin Lindquist *7 BK Aura/IFK Lidingö
1977 Lars Wengberg/Anette Börjesson BK Aura/GBK
1976 Claes Nordin/Anette Börjesson GBK
1975 Bengt Fröman/Karin Lindquist *7 IFK Lidingö
1974 Gert Perneklo/Eva Stuart MAI
1973 Willy Lund/Britt-Marie Larsson MAI
1972 Gert Perneklo/Eva Twedberg *6 MAI
1971 Gert Perneklo/Eva Twedberg *6 MAI
1970 Kurt Johnsson/Karin Lindquist *7 Hisingen/BK Eken
1969 Göran Wahlqvist/Eva Twedberg *6 MAI
1968 Göran Wahlqvist/Eva Twedberg *6 MAI
1967 Göran Wahlqvist/Eva Twedberg *6 MAI
1966 Göran Wahlqvist/Eva Twedberg *6 MAI
1965 Bengt-Åke Jönsson/Gunilla Dahlström BK Smash/AIK
1964 Willy Lund/Eva Pettersson *6 MAI/Ystads BK
1963 Göran Wahlqvist/Eva Petterson *6 BK Smash/Ystads BK
1962 Göran Wahlqvist/Eva Petterson *6 BK Smash/Ystads BK
1961 Bengt-Åke Jönsson/Anita Billberg BK Smash
1960 Bertil Glans/Berit Olsson Halmstad BK/BK Aura
1959 Bertil Glans/Berit Olsson Halmstad BK/BK Aura
1958 Bertil Glans/Berit Olsson Halmstad BK/BK Aura
1957 Berndt Dahlberg/Ingrid Dahlberg *5 SBK
1956 Bertil Glans/Berit Olsson Halmstad BK/MFF
1955 Knut Malmgren/Elsy Killick MAI
1954 Knut Malmgren/Elsy Killick MAI
1953 Stellan Mohlin/Kerstin Ståhl AIK
1952 Knut Malmgren/Elsy Killick MAI
1951 Knut Malmgren/Elsy Killick MAI
1950 Knut Malmgren/Elsy Killick MAI
1949 Knut Malmgren/Elsy Killick MAI
1948 Knut Malmgren/Berit Nilsson *4 MAI
1947 Nils JonsonSigne Håkansson AIK/BK Aura
1946 Nils Jonson/Kerstin Bergström *3 AIK
1945 Olle Wahlberg/Thyra Hedvall SBK
1944 Knut Malmgren/Elsy Killick MAI
1943 Sven Malmfält/Greta Lindahl MAI
1942 Bertil Jönsson/Britt Pahle BK-33 Malmö
1941 Sture Ericsson/Britta Bergström *2 Brandk./Försäkr.männen
1940 Sture Ericsson/Britta Bergström *2 Brandk./Försäkr.männen
1939 Bertil Jönsson/Britt Pahle BK-33 Malmö
1938 Bengt Polling/Gulli Paulsson *1 Malmö BK
1937 Curt-Eric Walldow/Edith Persson BK-33 Malmö
     
     
  *1 gift Polling  
  *2 gift Cronborn  
  *3 gift Ståhl  
  *4 gift Olsson  
  *5 gift Persson  
  *6 gift Stuart  
  *7 gift von Sivers
Uppdaterad: 15 MAJ 2018 16:00
Skribent: Svenska Badmintonförbundet

Facebook logo

Twitter logoInstagram


Streaming av badminton

 

Nyheter om badminton i media

Aktuell ranking Franklin G Medium

Resultat Serie Tävling Franklin Medium

Tävlingskalender Franklin G Medium

Svenska Badmintonfonden Franklin G Medium


Lagom IL-logga

Mindre logga EuroCenter

Postadress:
Svenska Badmintonförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 08-699 60 22
E-post: This is a mailto link

Se all info