Hoppa till sidans innehåll

Svenska mästerskap U17


Klassen infördes 1975.

Herrsingel Damsingel Herrdubbel Damdubbel Mixeddubbel

 

Herrsingel

2018 Gustav Björkler Västra Frölunda
2017 Johan Azelius Borås
2016 Oskar Svensson Askim
2015 Viktor Aglinder Täby
2014 Morgan Lidman Skogås
2013 Andy Tsai Kista
2012 Felix Burestedt Halmstad
2011 Daniel Ojaäär Täby
2010 Jacob Nilsson BK Bollen
2009 Mikael Westerbäck Trollhättan
2008 Jonathan Ström Malmö BK
2007 Oscar Kruse Askim BC
2006 Henrik Fahlström BMK Wätterstad
2005 Gabriel Ulldahl Västra Frölunda
2004 Tim Foo Uppsala KFUM
2003 Henri Hurskainen Emmaboda
2002 Sebastian Holgersson Askim BC
2001 Magnus Sahlberg Kärra
2000 Dennis von Dahn Mörrum
1999 Gustav Ihrlund Uppsala KFUM
1998 Gustav Ihrlund Hofors
1997 Peter Eriksson Västra Frölunda
1996 Peter Eriksson Västra Frölunda
1995 Patrik Isaksson LUGI
1994 Patrik Isaksson LUGI
1993 Kim Johansson Malmö BMK
1992 Henrik Andersson Falan
1991 Rasmus Wengberg LUGI
1990 Patric Velcic Vallhamra
1989 Henrik Bengtsson Askim RK
1988 Henrik Malmstedt Höllviken
1987 Peter Hansson Varbergs BMK
1986 Jesper Olsson Valbo-Dalen
1985 Håkan Tillberg Täby BMF
1984 Jörgen Tuvesson Sollentuna
1983 Peter Axelsson Täby BMF
1982 Rikard Rönnblom Uppsala KFUM
1981 Stellan Österberg Landvetter
1980 Jonas Herrgårdh Landvetter
1979 Manfred Mellqvist Västra Frölunda
1978 Jan-Eric Antonson BKC
1977 Lars Gustafsson Kinnekulle
1976 Allan Petersén Åby BMK
1975 Torbjörn Pettersson BK Aura

 

Damsingel

2018 Cecilia Wang Fyrisfjädern
2017 Ashwathi Vinod Pillai Täby BMF
2016 Malena Norrman BMK Stinget
2015 Johanna Magnusson BMK Aura
2014 Elin Svensson Askim
2013 Elin Svensson Askim
2012 Elin Svensson Askim
2011 Clara Nistad Skogås
2010 Clara Nistad Kista BMK
2009 Sanna Theodorsson Sävsjö BC
2008 Matilda Petersén BMK Aura
2007 Sara Theodorsson Sävsjö BC
2006 Amanda Högström-Lindh IFK Umeå
2005 Jessica Carlsson Växjö BMK
2004 Emma Wengberg BMK Aura
2003 Sara Johnson Täby BMF
2002 Sophia Hansson Vårvinden BMK
2001 Sophia Hansson Vårvinden BMK
2000 Sarah Alfredsson Mörrum BMK
1999 Elin Bergblom Täby BMF
1998 Elin Bergblom Täby BMF
1997 Linnea Johansson IFK Umeå
1996 Åsa Karlsson BMK Kvasten
1995 Åsa Karlsson BMK Kvasten
1994 Katja Wengberg LUGI
1993 Anna Lundin Västra Frölunda
1992 Kristin Nilsson Tranås BMK
1991 Kristin Nilsson Tranås BMK
1990 Ulrika Svensson BK Racket
1989 Lotta Andersson Mariestads AIF
1988 Jeanette Ryrman BMK Kungs
1987 Astrid Lundqvist Täby BMF
1986 Catrine Bengtsson Göteborgs BK
1985 Emma Edbom Bergsåker BMK
1984 Emma Edbom Bergsåker BMK
1983 Charlotta Wihlborg Bjärred
1982 Charlotta Wihlborg Bjärred
1981 Christine Magnusson Täby IS
1980 Christine Magnusson Täby IS
1979 Maria Bengtsson BMK Smash
1978 Lena Axelsson IFK Lidingö
1977 Lena Axelsson IFK Lidingö
1976 Carina Andersson BK Aura
1975 Carina Andersson BK Aura

 

Herrdubbel

2018 Jakob Ekman/Joel Hansson Västra Frölunda
2017 Johan Azelius/Melker Z Bexell Borås/Borlänge
2016 Adam Gozzi/Carl Harrbacka U:a KFUM/Skogås
2015 Viktor Aglinder/Carl Harrbacka Täby/Skogås
2014 Jonatan Dreifeldt/Karl Murgård Västra Frölunda
2013 Alex Loung/Thai To BMK Aura
2012 Emil Welinder/Felix Burestedt Askim/Halmstad
2011 Jonathan Forsberg/Daniel Ojaäär Uppsala/Täby
2010 Filip Myhrén/Fredrik Sologub Aura/V Frölunda
2009 Jonathan Ström/Adam Jeansson Aura/Ua KFUM
2008 Mattias Borg/Patrik Lundqvist Mariestad/Malmö
2007 J Johansson-Berg/A Lundberg Ua KFUM/Wätterstad
2006 Jim Esp/Henrik Fahlström Helsingborg/Wätterstad
2005 Gabriel Ulldahl/Joel Johansson-Berg V Frölunda/Ua KFUM
2004 Richard Eidestedt/Tim Foo Uppsala KFUM
2003 Joakim Karlsson/Martin Renwert BK Aura
2002 S Holgerssn/M Bäckström Askim/Umeå
2001 Johan Järpell/Emil Jonholm BK Aura
2000 Johan Järpell/Emil Jonholm BK Aura
1999 Gustav Ihrlund/Dennis von Dahn Ua KFUM/Mörrum
1998 Gustav Ihrlund/Daniel Glaser Hofors/Täby
1997 Peter Eriksson/Nicklas Sahlberg V Frölunda/Kärra
1996 Daniel Glaser/Magnus Åkesson Täby BMF
1995 Johan Holm/Patrik Isaksson Askim BC/LUGI
1994 Johan Holm/Patrik Isaksson Askim BC/LUGI
1993 Peter Lind/David Svensson Råda BMK
1992 Martin Ek/Thomas Strand BK Aura
1991 David Eriksson/Johan Tholinsson V Frölunda/Kungs
1990 Henrik Bengtsson/Claes Uddemar Askim/Wätterstad
1989 Peter Harlow/Per Stolt Aura/Bergsåker
1988 Henrik Malmstedt/Theodor Smedius Höllviken/V Frölunda
1987 Rikard Gruvberg/Fredrik Holmkvist Bergsåker/Täby
1986 Tobias Andersson/Peter Hansson Valbodalen/Varberg
1985 Jonas Eriksson/Jens Jording Tranås
1984 Magnus Böröy/Jörgen Tuvesson Kinnekulle/Sollentuna
1983 Peter Axelsson/Mikael Lundqvist Täby/Aura
1982 Peter Axelsson/Stefan Axelsson Täby BMF
1981 Stellan Österberg/Mikael Nedrén Landvetter
1980 Thomas Bengtsson/Ulf Persson BK Smash
1979 P-G Jönsson/Manfred Mellquist V Frölunda
1978 Fredrik Eriksson/Per Simonsson Kinnekulle/Mörrum
1977 Thomas Brandt/Peter Isaksson Spårvägen
1976 Olov Brunned/Jonas Törnblom IFK Lidingö
1975 Ulf Johansson/Allan Petersén Kinnekulle/Åby

 

Damdubbel

2018 Thyra Hultman/Cecilia Wang Spårvägen/Fyrisfjädern
2017 Tilda Sjöö/Olivia Wänglund Uppsala/Bergsåker
2016 Amanda Lagehäll/Tilda Sjöö Skogås/U:a KFUM
2015 Emma Karlsson/Johanna Magnusson Ämlhult/BMK Aura
2014 Moa Sjöö/Ebba Strid Uppsala/Bergsåker
2013 Clara Nistad/Elin Svensson Täby/Askim
2012 Julia Ahlstrand/Clara Nistad Uppsala/Skogås
2011 Evelyn Johansson/Clara Nistad Skogås
2010 Hanna Ekhamre/Ida Kjelledal Skogås BK
2009 Sanna Theodorsson/Jenny Wan Sävsjö/Skogås
2008 Louise Eriksson/Sanna Theodorsson Mariestad/Sävsjö
2007 Ellinor Widh/Karolina Kotte Aura/Täby
2006 Jessica Carlsson/Amanda Högström-Lindh Växjö/Umeå
2005 Louise Hedberg/Mathilda Lantz BMK Wätterstad
2004 Nicole Clern/Sara Persson Oxie/BK Aura
2003 Cecilia Bjunér/Emelie Lennartsson Kista BKC
2002 Jessica Gustafsson/Sophia Hansson Mörrum/Vårvinden
2001 Sophia Hansson/Helene Nystedt Vårvinden/Aura
2000 Lina Alfredsson/Sarah Alfredsson Mörrum
1999 Elin Bergblom/Camilla Sandh Täby BMF
1998 Elin Bergblom/Camilla Sandh Täby BMF
1997 Sara Persson/Sandra Tholinsson Täby/Askim
1996 Sandra Tholinsson/Pernilla Pariola Kungs/Aura
1995 Johanna Persson/Marie Drotz Täby/Askim
1994 Johanna Persson/Katja Wengberg Täby BMF/LUGI
1993 Sunniva Aminoff/Anna Lundin Askim/V Frölunda
1992 Johanna Holgersson/Kristin Nilsson Askim BC/Tranås
1991 Johanna Holgersson/Kristin Nilsson Askim BC/Tranås
1990 Åsa Carlsson/Ulrik Persson Västerås/MBK
1989 Karolina Ericsson/Anna Sylvander BK Aura
1988 Jeanette Ryrman/Helle Sönderby Kungs/Wätterstad
1987 Astrid Lundqvist/Veronica Sandberg Täby/Aura
1986 Catrine Bengtsson/Kina Lundstedt GBK/MAIF
1985 Catrine Bengtsson/Margit Borg GBK/MAIF
1984 Anette Andersson/Emma Edbom Askim/Bergsåker
1983 Eva-Lotta Gröndahl/Charlotta Wihlborg Höllviken/Bjärred
1982 Christina Idvardsson/Åsa Strindlund Bergsåkers BMK
1981 Christine Magnusson/Jeanette Kuhl Täby IS
1980 Maria Bengtsson/Christine Magnusson Smash/Täby
1979 Sanna Müller/Irene Nilsson Karlstad BMS/Landvetter
1978 Lena Axelsson/Karin Frenker IFK Lidingö
1977 Ann-Sofi Bergman/Lena Åhsman Västra Frölunda
1976 Ann-Sofi Bergman/Susanne Bjäredahl V Frölunda/Partille
1975 Carina Andersson/Agneta Bengtsson BK Aura

 

Mixeddubbel

2018 Jakob Ekman/Cecilia Wang Västra Frölunda/Fyrisfjädern
2017 Melker X Bexell/Tilda Sjöö Borlänge/Uppsala
2016 Carl Harrbacka/Tilda Sjöö Skogås/Uppsala
2015 Daniel Gholiof/Denise Shen Sandviken/Västerås
2014 Morgan Lidman/Ebba Strid Skogås/Bergsåker
2013 Alex Loung/Ebba Strid Aura/Bergsåker
2012 Emil Welinder/Julia Ahlstrand Askim/Uppsala
2011 Felix burestedt/Frida lindström Halmstad/V.Frölunda
2010 Filip Myhrén/Cecilia Hedberg Aura/Wätterstad
2009 Mikael Westerbäck/Berfin Aslan Trollhättan/Kista
2008 Patrik Lundqvist/Sanna Theodorsson Malmö/Sävsjö
2007 Hugo Pettersson/Sara Theodorsson Carlton/Sävsjö
2006 Henrik Fahlström/Olivia Flink BMK Wätterstad
2005 Jim Esp/Amanda Högström-Lindh Valbodalen/Umeå
2004 Richard Eidestedt/Emma Wengberg Ua KFUM/Aura
2003 Henri Hurskainen/Johanna Karttunen Emmaboda/Askim
2002 Sebastian Holgersson/Sophia Hansson Vårvinden
2001 Magnus Sahlberg/Sophia Hansson Kärra/Vårvinden
2000 Dennis von Dahn/Lina Alfredsson Mörrum
1999 Gustav Krantz/Lisa Ekström Komet/Wätterstad
1998 Martin Johansson/Jenny Kruseborn Wätterstad/Skogås
1997 Martin Johansson/Sara Persson Wätterstad/Täby
1996 Nathan Jakubovic/Frida Andreasson Göteborgs BK
1995 Andreas Berglund/Johanna Persson Borås/Täby
1994 Marcus Jansson/Katja Wengberg Eskilstuna/LUGI
1993 Peter Lind/Anna Lundin Råda/V Frölunda
1992 Peter Jensen/Kristin Nilsson BK Aura/Tranås
1991 Anders Hörnlund/Gabriella Mikaelsson Umeå/Bergsåker
1990 Claes Uddemar/Anna Sylvander Wätterstad/Tranås
1989 Peter Hartlow/Sylvia Möller BK Aura
1988 Henrik Malmstedt/Helle Sönderby Höllviken/Wätterstad
1987 Rikard Gruvberg/Jeanette Ryrman Bergsåker/Kungs
1986 Jens Jording/Catrine Bengtsson Minton/GBK
1985 Martin Lagerström/Catrine Bengtsson Komet/GBK
1984 Jörgen Tuvesson/Camilla Källstrand Sollentuna/Vallhamra
1983 Mikael Lundqvist/Charlotta Wihlborg Aura/Bjärred
1982 Reine Andersson/Liselotte Åhlström Kungshamn/Landvetter
1981 Stellan Österberg/Jeanette Kuhl Landvetter/Täby
1980 Ulf Perssson/Maria Bengtsson BMK Smash
1979 Ulf Perssson/Maria Bengtsson BMK Smash
1978 Peter Isaksson/Lena Axelsson Spårvägen/Lidingö
1977 K-G Jönsson/A-S Bergman Västra Frölunda
1976 Allan Petersén/Susanne Bjäredahl Åby/Partille
1975 Torbjörn Pettersson/Agneta Bengtsson BK Aura
Uppdaterad: 15 MAJ 2018 16:46 Skribent: SBF
Epost: This is a mailto link

Facebook logo

Twitter logoInstagram

 

 

Streaming av badminton
 

Nyheter om badminton i media

Aktuell ranking Franklin G Medium

Resultat Serie Tävling Franklin Medium

Tävlingskalender Franklin G Medium

Svenska Badmintonfonden Franklin G Medium


Lagom IL-logga

Mindre logga EuroCenter

Postadress:
Svenska Badmintonförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996022
E-post: This is a mailto link

Se all info