Hoppa till sidans innehåll

Svenska mästerskap U15


Klassen infördes 1975.

Herrsingel Damsingel Herrdubbel Damdubbel Mixeddubbel

 

Herrsingel

2018 Simon Sandin Skogås 
2017 Gustav Björkler V Frölunda
2016 Joel Hansson V Frölunda
2015 Collin Hammarberg Halmstad
2014 Carl Harrbacka Skogås
2013 Viktor Aglinder Täby
2012 Morgan Lidman Skogås
2011 Morgan Lidman Skogås
2010 Hampus Dreifaldt V Frölunda
2009 Jacob Nilsson BK Bollen
2008 Robin Zainuddin Kista BMK
2007 Jonathan Ström BMK Aura
2006 Jonathan Ström BMK Aura
2005 Oscar Kruse Askim BC
2004 Henrik Fahlström Wätterstad
2003 Gabriel Ulldahl Vänersborg
2002 Tim Foo Örebro
2001 Martin Jurlander BK Aura
2000 Sebastian Holgersson Askim BC
1999 Hugi Heimirsson Täby BMF
1998 Dennis von Dahn Mörrum
1997 Gustav Ihrlund Hofors BK-70
1996 Gustav Ihrlund Hofors BK-70
1995 Niklas Sahlberg Kärra
1994 Peter Eriksson Västra Frölunda
1993 Johan Holm Askim BC
1992 Pär Andreasson Valbodalen
1991 Björn Logius Wätterstad
1990 Martin Ek BK Aura
1989 Johan Tholinsson BMK Kungs
1988 Claes Uddemar Wätterstad
1987 Henrik Bengtsson Askim RK
1986 Henrik Malmstedt Höllviken
1985 Rikard Magnusson Ljungby
1984 Jens Jording BMK Minton
1983 Håkan Tillberg Täby BMF
1982 Magnus Böröy Kinnekulle BMK
1981 Peter Axelsson Täby IS
1980 Reine Andersson Kungshamn
1979 Mikael Nedrén Landvetter
1978 Jonas Herrgårdh Landvetter
1977 Torbjörn Persson Älmhult
1976 Jan-Eric Antonsson BK Carlskrona
1975 Klas-Gunnar Jönsson Västra Frölunda

 

Damsingel

2018 Edith Urell Fyrisfjädern
2017 Thyra Hultman Spårvägen
2016 Isabelle Grafsund Kista BMK
2015 Ashwati Pillai Täby
2014 Ashwati Pillai Täby
2013 Emma Karlsson Älmhult
2012 Elin Svensson Askim
2011 Clara Nistad Skogås
2010 Julia Ahlstrand Uppsala KFUM
2009 Matilda Nygren-Strandberg Växjö
2008 Hanna Ekhamre Skogås
2007 Sanna Theodorsson Sävsjö BC
2006 Therese Angarth Täby BMF
2005 Ellinor Widh Malmö BK
2004 Jessica Carlsson Växjö
2003 Olivia Flink Wätterstad
2002 Emma Wengberg BK Aura
2001 Emelie Lennartsson BK Carlskrona
2000 Helene Nystedt BK Aura
1999 Helene Nystedt BK Aura
1998 Sofia Hansson Vårvinden
1997 Elin Bergblom Täby BMF
1996 Elin Bergblom Täby BMF
1995 Sara Persson Täby BMF
1994 Sandra Tholinsson BMK Kungs
1993 Johanna Persson Täby BMF
1992 Caroline Eriksson Bergsåkers BMK
1991 Anna Lundin Västra Frölunda
1990 Kristin Nilsson Tranås BMK
1989 Kristin Nilsson Tranås BMK
1988 Ulrika Svensson BMK Racket
1987 Karolina Ericsson Tranås BMK
1986 Jeanette Ryrman BMK Kungs
1985 Astrid Lundqvist Täby BMF
1984 Catrine Bengtsson Göteborgs BK
1983 Emma Edbom Bergsåkers BMK
1982 Emma Edbom Bergsåkers BMK
1981 Charlotta Wihlberg Bjärred
1980 Liselotte Åhlström Landvetter
1979 Jeanette Kuhl Täby IS
1978 Maria Bengtsson BMK Smash
1977 Sanna Müller Karlstads BMS
1976 Lena Axelsson IFK Lidingö
1975 Lena Axelsson IFK Lidingö

 

Herrdubbel

2018 Alvin Breitholtz/Emil Söderdahl Täby
2017 Gustav Björkler/Tom Söderström V Frölunda
2016 Gustav Björkler/Tom Söderström V Frölunda
2015 Johan Azelius/Melker Bexell Tellus/Borlänge
2014 Andreas Bruhn/Carl Harrbacka Skogås
2013 Viktir Aglinder/Daniel Gholiof Täby/Sandviken
2012 Viktor Aglinder/Morgan Lidman Täby/Skogås
2011 Alex Loung/Thai To Aura
2010 Emil Welinder/Hampus Dreifeldt Askim/V Frölunda
2009 Jonathan Forsberg/Jacob Nilsson Umeå Rackets/Bollen
2008 Filip Myhrén/Fredrik Sologub Tjust/V Frölunda
2007 Rickard Ojäär/Adam Jeansson Täby/Järnvägen
2006 David Häger/Patrik Lundqvist Vänersborg/MBK
2005 Daniel Björck/Oscar Kruse Kärra/Askim
2004 Borgar Heimirsson/Nico Ruponen Täby BMF
2003 Jacob Engström/Eric Fransson Wätterstad/BKC
2002 Tim Foo/Rikard Eidestedt Örebro/Ua KFUM
2001 Joakim Karlsson/Oscar Simonsson LUGI/Mörrum
2000 S Holgersson/M Bäckström Askim BC/Umeå
1999 Emil Jonholm/Johan Järpell BK Aura
1998 Dennis von Dahn/Alexander Clern Mörrum/Oxie
1997 Gustaf Ihrlund/Patrrik Gustafsson Hofors/Täby
1996 Kristoffer Rahr/Gustaf Ihrlund LUGI/Hofors
1995 Gustaf Ihrlund/Magnus Åkesson Hofors/Skogås
1994 Magnus Carlsson/Peter Eriksson H-borg/V Frölunda
1993 Johan Holm/Patrik Isaksson Askim/LUGI
1992 Pär Andreasson/P-H Skeppstedt Valbodalen
1991 Henrik Andersson/Björn Logius Hjo/Wätterstad
1990 Martin Ek/Tomas Strand BK Aura
1989 Daniel Eriksson/Johan Tholinsson V Frölunda/Kungs
1988 Anders Malmgren/Claes Uddemar Askim/Wätterstad
1987 Tobias Sjölund/Per Stolt Matfors/Bergsåker
1986 Theodor Smedius/Ulf Svensson V Frölunda/Sollentuna
1985 Tobias Andersson/Peter Hansson Valbodalen/Varberg
1984 Ronny Dahl/Jimmy Rosqvist BK Aura
1983 Pierre Strömvall/Håkan illberg Täby BMF
1982 Lars Jennfors/Jörgen Sjödahl Enighet/Höllviken
1981 Anders Hellgren/Karl-Åke Karlsson Friska Viljor/Valbodalen
1980 Reine Andersson/Sören Norell Kungshamn/Tranan
1979 Mikael Nedrén/Stellan Österberg Landvetter BMK
1978 Thomas Bengtsson/Ulf Persson Lödde/Smash
1977 Fredrik Eriksson/Sture Johansson Kinnekulle BMK
1976 Thomas Brandt/Peter Isaksson Spårvägen
1975 Lars Gustavsson/K-G Jönsson Kinnekulle/V Frölunda

 

Damdubbel

2018 Jessica Silvennoinen/Edith Urell Kista/Fyrisfjädern
2017 Ida Melkerhed/Jessica Silvennoinen Bergsåker/Kista
2016 Alice Lindhè/Emmy Robertsson Eskilstuna/Askim
2015 Tilda Sjöö/Olivia Wänglund Uppsala/Bergsåker
2014 Amanda Lagehäll/Maria Persson Skogås/Täby
2013 Emma Karlsson/Johanna Magnusson Älmhult/Aura
2012 Moa Sjöö/Ebba Strid Uppsala KFUM/Bergsåker
2011 Clara Nistad/Klara Johansson Skogås/Umeå
2010 Caroline Gate/Clara Nistad Visby/Kista
2009 Emelie Carlsen/Hanna Westerbäck Askim/Trollhättan
2008 E Johansson/M Nygren-Strandberg Skogås/Växjö
2007 Berfin Aslan/Lisa Sjöström Kista/Umeå
2006 Therese Angarth/Sanna Theodorsson Täby/Sävsjö
2005 Sara Theodorsson/Madeleine Persson Sävsjö/Helsingborg
2004 Amanda Högström/Jessica Carlsson Wätterstad/Växjö
2003 Mathilda Lantz/Louise Hedberg Wätterstad
2002 Emma Wengberg/Sara Persson BK Aura
2001 Emlie Lennartsson/Cecilia Bjunér BKC/Kista
2000 Sophia Hansson/Helene Nystedt Vårvinden/Aura
1999 Sophia Hansson/Helene Nystedt Vårvinden/Aura
1998 Lina Alfredsson/Sara Alfredsson Mörrum
1997 Elin Bergblom/Camilla Sandh Täby BMF
1996 Elin Bergblom/Camilla Sandh Täby BMF
1995 Elin Bergblom/Sara Persson Täby BMF
1994 Pernilla Pariola/Sandra Tholinsson LUGI/BMK Kungs
1993 Johanna Persson/Cecilia du Rietz Täby BMF
1992 Emma Gustafsson/Anna Ullsten IFK Umeå
1991 Sunniva Aminoff/Anna Lundin Askim/V Frölunda
1990 Johanna Holgersson/Kristin Nilsson Askim/Tranås
1989 Jenny Larsson/Kristin Nilsson Motala/Tranås
1988 Ulrica Persson/Ulrika Svensson MBK/Racket
1987 Susanna Hjälmroth/Karin Jacobson Täby/Returen
1986 Karolina Ericsson/Jeanette Ryrman Tranås/Kungs
1985 Jessica Reinholdsson/Jeanette Ryrman Borås/Kungs
1984 Jenny Lindell/Veronica Sandberg Svedala/Aura
1983 Anette Andersson/Emma Edbom Askim/Bergsåker
1982 Catrine Bengtsson/Margit Borg GBK/MAIF
1981 Eva-Lotta Gröndahl/Charlotta Wihlborg Höllviken/Bjärred
1980 Anneli Persson/Liselotte Åhlström MAIF/Landvetter
1979 Jeanette Kuhl/Katarina Skole Täby IS
1978 Jeanette Kuhl/Christine Magnusson Täby IS
1977 Katarina Hysén/Sanna Müller V Frölunda/Karlstad
1976 Katarina Hysén/Lena Åhsman Västra Frölunda
1975 Anette Attewall/Lena Axelsson Boo/Lidingö

 

Mixeddubbel

2018 Ludwig Axelsson/Jessica Silvennoinen Täby/Kista
2017 Gustav Björkler/Edith Urell V Frölunda/Uppsala KFUM
2016 Gustav Björkler/Alice Lindhè V Frölunda/Eskilstuna
2015 Melker Bexell/Tilda Sjöö Borlänge/Uppsala
2014 Adam Gozzi/Tilda Sjöö Uppsala KFUM
2013 Jacob Lundskog/Emma Karlsson Askim/Älmhult
2012 Morgan Lidman/Ebba Strid Skogås/Bergsåker
2011 Andy Tsai/Caroline Gate Kista/Visby
2010 Daniel Ojaäär/Clara Nistad Täby/Kista
2009 Jonathan Forsberg/Melinda Andersson Rackets/Bergsåker
2008 Filip Myhrén/Cecilia Hedberg Tjust/Wätterstad
2007 Adam Jeansson/Agnes Fahlström Järnvägen/Wätterstad
2006 Patrik Lundqvist/Therese Angarth Malmö BK/Täby BMF
2005 Alexander Nistad/Karolina Kotte Kista BMK/Täby BMF
2004 Henrik Fahlström/Jessica Carlsson Wätterstad/Växjö
2003 Gabriel Ulldahl/Natalie Eriksson Vänersborg
2002 Max Samuelsson/Nicole Clern Torp/Oxie
2001 Martin Jurlander/Sara Johnson BK Aura/Täby BMF
2000 Sebastian Holgersson/Sophia Hansson Askim/Vårvinden
1999 Magnus Sahlberg/Sophia Hansson Kärra/Vårvinden
1998 Dennis von Dahn/Lina Alfredsson Mörrum
1997 Gustav Ihrlund/Elin Bergblom Hofors/Täby BMF
1996 Gustav Ihrlund/Elin Bergblom Hofors/Täby BMF
1995 Gustav Ihrlund/Elin Bergblom Hofors/Täby BMF
1994 Daniel Glaser/Sara Persson Täby BMF
1993 Peter Eriksson/Johanna Persson V Frlunda/Täby
1992 Patrik Isaksson/Katja Wengberg LUGI
1991 Henrik Andersson/Sunniva Aminoff Hjo/Askim
1990 Markus Gabrielsson/Kristin Nilsson Skillingaryd/Tranås BMK
1989 Daniel Eriksson/Erika Olsson V Frölunda/Tjörn
1988 Claes Uddemar/Anna Sylvander Wätterstad/Tranås BMK
1987 Niklas Tholinsson/Karolina Ericsson BMK Kungs/Tranås BMK
1986 Magnus Sievnert/Cecilia Karlsson MBK/Staffanstorp
1985 Tobias Andersson/Jessica Reinholdsson Valbodalen/Borås
1984 Jonas Steffensson/Catrine Bengtsson Askim/GBK
1983 Håkan Tillberg/Catrin Andersson Täby BMF
1982 Jörgen Sjödahl/Cecilia Stockum Höllviken/Aura
1981 Robrt Larsson/Charlotta Wihlborg Malmö BK/Bjärred
1980 Reine Andersson/Liselotte Åhlström Kungshamn/Landvetter
1979 Mikael Erliksson/Jeanette Kuhl Täby IS
1978 Ulf Persson/Maria Bengtsson BK Smash
1977 Manfred Mellqvist/Katarina Hysén Västra Frölunda
1976 Peter Isaksson/Lena Axelsson Spårvägen/IFK Lidingö
1975 Jan-Eric Antonsson/Anita Hill BK Carlskrona
Uppdaterad: 15 MAJ 2018 16:46 Skribent: SBF
Epost: This is a mailto link

Facebook logo

Twitter logoInstagram

 

 

Streaming av badminton
 

Nyheter om badminton i media

Aktuell ranking Franklin G Medium

Resultat Serie Tävling Franklin Medium

Tävlingskalender Franklin G Medium

Svenska Badmintonfonden Franklin G Medium


Lagom IL-logga

Mindre logga EuroCenter

Postadress:
Svenska Badmintonförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996022
E-post: This is a mailto link

Se all info