Hoppa till sidans innehåll

Svenska mästerskap U13


Klassen infördes 2004.

Herrsingel Damsingel Herrdubbel  Damdubbel Mixeddubbel

 

Herrsingel

2018 Filip Swahn Spårvägen
2017 Eric Ramstedt Täby
2016 Ludwig Axelsson Täby
2015 Tom Söderström Täby
2014 Joel Hansson Västra Frölunda
2013 Oskar Svensson Askim BC
2012 Oskar Johansson Ljungby
2011 Viktor Aglinder Täby BMF
2010 Morgan Lidman Skogås BK
2009 Andy Tsai Kista BMK
2008 Kenny Tran BMK Aura
2007 Jacob Nilsson BMK Bollen
2006 Fredrik Sologub Västra Frölunda BK
2005 Jonathan Ström BK Aura
2004 Mattias Borg Mariestad

 

Damsingel

2018 Elin Öhling Örebro
2017 Sofia Reidy V Frölunda
2016 Edith Urell Uppsala KFUM
2015 Thyra Hultman Spårvägen
2014 Maria Sjödahl Älmhult
2013 Ashwathi Pillai Täby
2012 Maria Persson Täby
2011 Denise Shen Västerås
2010 Elin Svensson Askims BC
2009 Clara Nistad Kista BMK
2008 Julia Ahlstrand Uppsala 
2007 Matilda Nygren-Strandberg Växjö BK
2006 Cecilia Hedberg BMK Wätterstad
2005 Sanna Theodorsson Sävsjö BC
2004 Therese Angarth Täby BMF

 

Herrdubbel

2018 Tom Roslin/Daniel Ström Trollhättan
2017 Adam Elmfeldt/Eric Ramstedt Askim/Täby
2016 Samuel Johansson/Deepak Vinod Spårvägen/Täby
2015 Gustav Björkler/Tom Söderström Västra Frölunda/Täby
2014 Anton Lee/Björn Pekny Askim
2013 Johan Azelius/Hugo Söderberg Tellus
2012 Carl Harrbacka/Andreas Bruhn Skogås
2011 Markus Gillesén/Jacob Lundskog Askim
2010 Karl Murgård/Viktor Aglinder VF/Täby
2009 Andy Tsai/Oliver Hjälm Kista/Spårvägen
2008 Andreas Norell/Daniel Ojaäär Spårvägen/Täby
2007 Jonathan Hugolf/Erik Pettersson Skogås BK
2006 Fredrik Sologub/Marcus Carlsson V Frölunda
2005 Rickard Ojaäär/Adam Jeansson Täby/Järnvägen
2004 Fredrik Johnson/Anton Wieselblad Täby/Uppsala

 

Damdubbel

2018 Elin Öhling/Sofia Strömvall Örebro/Täby
2017 Sofia Reidy/Thea Roslin V Frölunda/Trollhättan
2016 Ida Melkerhed/Jessica Silvennoinen Bergsåker/Kista
2015 Thyra Hultman/Casandra Svens Spårvägen/Täby
2014 Mikaela Henning/Sofia Larsson Frölunda/Kinnekulle
2013 Tilda Sjöö/Olivia Wänglund Uppsala/Bergsåker
2012 Maria Persson/Lydia Demetriades Täby/Örebro
2011 Emma Karlsson/Johanna Magnusson Älmhult/Aura
2010 Ebba Strid/Moa Sjöö Bergsåker/Ua KFUM
2009 Clara Nistad/Caroline Gate Kista/Visby
2008 Amanda Ottossom/Elsa Strandberg Västra Frölunda BK
2007 H Westerbäck/M Nygren-Strandberg Trollhättan/Växjö
2006 Isabel Gonzales/Bim Troell U-a Vintage
2005 Therese Angarth/Sanna Theodorsson Täby/Sävsjö
2004 Therese Angarth/Sanna Theodorsson Täby/Sävsjö

 

Mixeddubbel

2018 Tom Roslin/Elin Öhling Trollhättan/Örebro
2017 André Irpola/Diya Dhar Spårvägen/Kista
2016 Samuel Johansson/Edith Urell Spårvägen/U:a KFUM
2015 Albin Thorselius/Cecilia Wang Uppsala KFUM
2014 Joel Hansson/Mikaela Henning Västra Frölunda
2013 Oskar Svensson/Olivia Wänglund Askim/Bergsåker
2012 Carl Harrbacka/Maria Persson Skogås/Täby
2011 Viktor Aglinder/Sara-louise Wittström Täby/Skogås
2010 Richard Kuhl/Moa Sjöö Täby/Ua KFUM
2009 Andy Tsai/Clara Nistad Kista BMK
2008 Daniel Ojaäär/Amanda Ottosson Täby/V Frölunda
2007 Jacob Nilsson/M Nygren-Strandberg Bollen/Växjö
2006 Filip Myhrén/Cecilia Hedberg Tjust/Wätterstad
2005 Jonathan Ström/Berfin Aslan Aura/Kista
2004 Patrik Lundqvist/Therese Angarth MBK/Täby
Uppdaterad: 15 MAJ 2018 16:46 Skribent: SBF
Epost: This is a mailto link

Facebook logo

Twitter logoInstagram

 

 

Streaming av badminton
 

Nyheter om badminton i media

Aktuell ranking Franklin G Medium

Resultat Serie Tävling Franklin Medium

Tävlingskalender Franklin G Medium

Svenska Badmintonfonden Franklin G Medium


Lagom IL-logga

Mindre logga EuroCenter

Postadress:
Svenska Badmintonförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996022
E-post: This is a mailto link

Se all info