Hoppa till sidans innehåll

Nordiska mästerskap


Mästerskapet spelades mellan 1973 och 1998.

 

Herrsingel Damsingel Herrdubbel Damdubbel Mixeddubbel

 

Herrsingel

1998 Kasper Fangel Danmark
1996 Kasper Ødum Danmark
1994 Peter G Christiansen Danmark
1992 Henrik Bengtsson Sverige
1991 Martin L Hansen Danmark
1990 Henrik Åstrøm Danmark
1988 Johnny Sørensen Danmark
1987 Michael Søgaard Danmark
1986 Jörgen Tuvesson Sverige
1985 Jan Paulsen Danmark
1984 Jan Paulsen Danmark
1983 Claus Thomsen Danmark
1982 Claus Thomsen Danmark
1981 Michael Kjeldsen Danmark
1980 Mark Christiansen Danmark
1979 Jens-Peter Nierhoff Danmark
1978 Jens-Peter Nierhoff Danmark
1977 Göran Carlsson Sverige
1976 Morten Frost Danmark
1975 Bruno Wackfelt Sverige
1974 Bruno Wackfelt Sverige
1973 Jesper Helledie Danmark

 

Damsingel

1998 Tine Rasmussen Danmark
1996 Tine Rasmussen Danmark
1994 Kristin Nilsson Sverige
1992 Mette Sørensen Danmark
1991 Anne Søndergaard Danmark
1990 Camilla Martin Danmark
1989 Camilla Martin Danmark
1988 Majken Mørk Danmark
1987 Catrine Bengtsson Sverige
1986 Pernille Nedergaard Danmark
1985 Charlotta Wihlborg Sverige
1984 Lene Sørensen Danmark
1983 Christine Magnusson Sverige
1982 Nettie Nielsen Danmark
1981 Nettie Nielsen Danmark
1980 Kirsten Larsen Danmark
1979 Else Thoresen Norge
1978 Lena Axelsson Sverige
1977 Else Thoresen Norge
1976 Agnete Juhl Danmark
1975 Pia Nielsen Danmark
1974 Inge Borgstrøm Danmark
1973 Anette Börjesson Sverige

 

Herrdubbel

1998 Kasper Ødum/Kristian Langbak Danmark
1996 Jonas Rasmussen/Ove Svejstrup Danmark
1994 Lars Paske/Jesper Mikla Danmark
1992 Thomas Stavngaard/Jim Laugesen Danmark
1991 Peter Christiansen/Martin L Hansen Danmark
1990 Peter Christiansen/Jimmy Mørch Danmark
1989 T Stuer-Lauridsen/C Jakobsen Danmark
1988 Frederik Lindqvist/T Stuer-Lauridsen Danmark
1987 Michael Søgaard/Jens Maibom Danmark
1986 Lars Pedersen/Henrik Futtrup Danmark
1985 Lars Pedersen/Jan Poulsen Danmark
1984 Anders Nielsen/Jan Poulsen Danmark
1983 Henrik Lunde/Anders Nielsen Danmark
1982 Ulf Persson/Stellan Österberg Sverige
1981 Mark Christiansen/Mikael Kjeldsen Danmark
1980 Mark Christiansen/Mikael Kjeldsen Danmark
1979 Jan-Eric Antonsson/Peter Isaksson Sverige
1978 Torben Christiansen/J-P Nierhoff Danmark
1977 Niels Christiansen/Jesper Toftlund Danmark
1976 Bo Elvers/Ken Nielsen Danmark
1975 Göran Sterner/Bruno Wackfelt Sverige
1974 Ola Eriksson/Stefan Karlsson Sverige
1973 Stefan Karlsson/Willy Nilsson Sverige

 

Damdubbel

1998 Tine Rasmussen/Jane Jacoby Danmark
1996 Christina Sørensen/Britta Andersson Danmark
1994 Gitte Jansson/Majken Vange Danmark
1992 Rikke Olsen/Mette Sørensen Danmark
1991 Lotte Thomsen/Anne Søndergaard Danmark
1990 Camilla Martin/Rikke Broen Danmark
1989 Trine Johansson/Marlene Thomsen Danmark
1988 Trine Johansson/Marlene Thomsen Danmark
1987 Charlotte Madsen/Helle H Andersen Danmark
1986 Charlotte Madsen/Helle H Andersen Danmark
1985 Lene Sørensen/Lotte Olsen Danmark
1984 Gitte Søgaard/Gitte Paulsen Danmark
1983 Gitte Søgaard/Gitte Paulsen Danmark
1982 Maria Bengtsson/Christine Magnusson Sverige
1981 Maria Bengtsson/Christine Magnusson Sverige
1980 Dorte Kjær/Nettie Nielsen Danmark
1979 Bettina Kristensen/Charlotte Pilegaard Danmark
1978 Bettina Kristensen/Charlotte Pilegaard Danmark
1977 Bettina Kristensen/Inge-Lise Nielsen Danmark
1976 Agnete Juhl/Jytte Larsen Danmark
1975 Liselotte Gøttsche/Lilli B Pedersen Danmark
1974 Liselotte Gøttsche/Lilli B Pedersen Danmark
1973 Susanne Berg/Mette Myhre Danmark

 

Mixeddubbel

1998 Kristian Langbak/Britta Andersen Danmark
1996 Ove Svejstrup/Britta Andersen Danmark
1994 Lars Paske/Gitte Jansson Danmark
1992 Thomas Stavngaard/Rikke Olsen Danmark
1991 Peter Christensen/Rikke Broen Danmark
1990 Peter Christensen/Camilla Martin Danmark
1989 T Stuer-Lauridsen/Camilla Martin Danmark
1988 Frederik Lindqvist/Marlene Thomsen Danmark
1987 Jens Maibom/Charlotte Madsen Danmark
1986 Thomas Lund/Anne Mette Bille Danmark
1985 Jan Paulsen/Marian Christiansen Danmark
1984 Anders Nielsen/Gitte Paulsen Danmark
1983 Anders Nielsen/Brigitte Hindse Danmark
1982 Mark Christiansen/Dorte Kjær Danmark
1981 Mogens Nielsen/Lisbeth Lauridsen Danmark
1980 J-E Antonsson/C Magnusson Sverige
1979 J-E Antonsson/A-S Bergman Sverige
1978 Tomas Nielsen/Lisbeth Lauridsen Danmark
1977 Jesper Toftlund/Karen Kiil Danmark
1976 Jesper Toftlund/Karen Kiil Danmark
1975 Bruno Wackfelt/Anita Steiner Sverige
1974 Christian Lundberg/Agneta Lundh Sverige
1973 Hans Olaf Birkholm/B Rathsach Danmark

  

Uppdaterad: 15 MAJ 2018 16:45 Skribent: Jan Åhrberg

Facebook logo

Twitter logoInstagram

 

 

Streaming av badminton
 

Nyheter om badminton i media

Aktuell ranking Franklin G Medium

Resultat Serie Tävling Franklin Medium

Tävlingskalender Franklin G Medium

Svenska Badmintonfonden Franklin G Medium


Lagom IL-logga

Mindre logga EuroCenter

Postadress:
Svenska Badmintonförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996022
E-post: This is a mailto link

Se all info