Hoppa till sidans innehåll

Ranking Region Väst


Efter riksklasstävlingarna den 27 - 28 november ser rankingen bland riksklassade i region väst ut enligt nedan. Rankingen grundar sig på den sammanlagda poängen i singel, dubbel och mixed. De färgmarkerade spelarna är uttagna till sina respektive landslag.

De som inte är färgmarkerade är aktuella för Region Västs läger för riksklassade. De som som har placering nr 1-36 efter riksklasstävlingen den 26-28 november kommer att få en inbjudan till lägret. Om två eller fler personer har samma poäng vid brytpunkten 36 kommer dessa skiljas på vilka som har högst singelpoäng. Därutöver kommer fyra personer plockas ut av distrikten och dessa kommer också få inbjudan.

Om någon tackar nej till att delta går inbjudan vidare till nr 37 o.s.v

 

När någon tackar ja respektive nej kommer vi att uppdatera listan.

 

Jacob
Lundskog
Askim BC 6585  U13  
Emelie Carlsén Askim BC 5625  U17  
Felix Burestedt Halmstad BMK 5505  U17  
Elin Svensson Askim BC 4875  U15  
Frida Lindström Västra Frölunda 4590  U17  
Gustav Kadura Ullevi BMK 4340  U15  
Hanna Westerbäck Trollhättan BMF 3965  U17  
Tim Samuelsson Torp G&IF 3345 NEJ  
Hampus Dreifeldt Västra Frölunda 3170  U17  
Rebecca Johnsson Trollhättans BMF 3065 NEJ  
Felix Nandin Trollhättans BMF 2945 JA  1  
Karl Murgård Västra Frölunda 2905  U15  
Hampus Ohlin Höl i Vägga 2825 NEJ  
Joakim Helmer Torp G&IF 2785 NEJ  
Karel Ericsson Västra Frölunda 2705 JA   2  
Emil Welinder Askim BC 2680  U17  
Ebba Rasmusson Oskarströms BMK 2620 JA   3  
Fredrik Boqvist Askim BC 2540 JA   4  
Sarayut Chaopa Ullevi BMK 2265 NEJ  
Jonathan Dreifaldt Västra Frölunda 2185  U15  
Martin Norrman BMK Stinget 2180  U15  
Bertil Kee Askim BC 2140 JA  5  
Oskar Eklund Torp GoIF 2140 NEJ  
Christian Johansson Trollhättans BF 1965 NEJ  
Astrid Svensson Askim BC 1870 JA   6  
Jennifer Levin Askim BC 1830 JA   7  
Amanda Ottosson Västra Frölunda 1820 JA  8  
Matilda Holm Halmstad BMK 1740 NEJ  
Elsa  Strandberg Västra Frölunda 1665 NEJ  
Sofia Hoff Västra Frölunda 1630 JA   9  
Jakob Burestedt Halmstad BMK 1625 JA  10  
Markus Gillesén Askim BC 1620 JA  11  
Filip Suwanphingkha Halmstad BMK 1545 JA  12  
Filip Kruse Askim BC 1525 JA  13  
Johanna Holmberg Kungälv BMK 1465 JA  14  
Emelie Levholm Kungälvs BMK 1420 JA  15  
Karin Molander Västra Frölunda 1400 JA  16  
Lisa
Angervall
Askim BC 1350 JA  17  
Martina Myrén Pettersson Mariestad AIF 1345 NEJ  
Linnea Hammer Västra Frölunda 1320 JA  18  
Max Adolfsson Västra Frölunda 1320 NEJ  
Linnea Hellström Trollhättans BF 1225   JA  19  
Julia Levin Askim BC 1180 JA  20  
Olle Ingemarsson BMK Tellus 1180 JA   21  
Hampus Antonsson Varbergs BMK 1145 Skadad  
Axel Lundqvist Västra Frölunda 1100  U13  
Emanuel Ulldahl Trollhättans BMF 1085 NEJ  
Therese Mårtensson Askim BC 1020 Skadad  
Albin Lundskog Askim BC 1020 JA 22  
Caroline Sölvenäs korrigering p. BMK Racket 1020 JA  23  
Donna Luu Ullevi BMK 940 NEJ  
Emma Thorné BMK Tellus 860 JA  24  
Nils Hedberg Trollhättan BF 840 JA 25  
Johan Andreasson Västra Frölunda 800 JA 26  
Oskar Westerlund Trollhättan BF 760 JA 27  
Isak Westerlund Trollhättans BF 720 JA  28  
Markus Avenfors Askim BC 700 NEJ  
Heena Mistry Borås Badminton 680 NEJ  
David Gardell BMK Tellus 640 JA  29  
Emil Hasselberg Göteborg BK 560 JA 30  
Saroush Sokhantash Ullevi BMK 560 NEJ  
Linda Danielsson Trollhättans BF 520 NEJ  
Botvid Ström Trollhättans BF 480 JA  31  
Linnea Romare Askim BC 440 NEJ  

Fredrik

Linus

Longnell

Lilja

Vårvindens BMK

Vårvindens BMK

440

560 

NEJ

NEJ

 
Elin Åkesson Varberg BMK 440  JA  32  
Siri Antonsson Varberg BMK 420 JA  33  
Lukas
Stark
Trollhättans BF 400 NEJ  
Alicia Toft Kungsälvs BMK 360 NEJ  

Johanna

Erik

Rydberg

 Angervall WC GBG

Ullevi BMK

Askim BC

360

 

NEJ

JA

 
Linnéa Granberg Västra Frölunda 360 NEJ  
Sandra Baeza  Askim BC 360 NEJ  
Lovisa Lindholm Askim BC 320 NEJ  
Alexander Axelsson Varbergs BMK 320 JA 34  
Martina Henning Västra Frölunda 320 NEJ  
Josef Gardell BMK Tellus 240 JA 35  
Hedvig Ström Trollhättans BMF 240 NEJ  
Kavita Kerai Mariestad AIF 160 NEJ  
Julia Andersson Oskarström BMK 160 NEJ  
Caroline Svensson Trollhättans BMF 160 NEJ  
Louise Solugub Västra Frölunda 0 40  
Nelly Elbemo BMK Tellus 0 41  
Enok Gartvall Askim BC 480 JA 36  
Karl Abrahamsson Halmstad BMK 160 39  
Isak Norén Halmstad BMK 240 JA 37  
Emil Svensson Oskarström BMK 240 38  

Hugo

 

Sofia

  

Madelene

Murgård

 

Lundqvist WC Bohuslän Dahl

Sölvenäs  WC Västergötland

Västra Frölunda

 

Halmstad BMK

 

BMK Racket

0

 

 

 

 

42 

JA

 

JA

 
Uppdaterad: 20 JAN 2011 22:15 Skribent: Lise-Lotte Antonsson

 

Distriktstävlingar
(Nybörjartävling)

VARBERG
20190112

HALMSTAD
2019

 

Distriktsmästerskap

FALKENBERG
20181110

 

 

Postadress:
Hallands Badmintonförbund
Lena Olofsson, Senapsvägen 24
305 96 Eldsberga

Kontakt:
Tel: 0736-35 99 06
E-post: This is a mailto link

Se all info