Hoppa till sidans innehåll

Distriktsmästare


Herr Singel U11

1999 Jim Esp Valbodalen
2000 David Häger Valbodalen
2001 David Häger Valbodalen
2002 Sebastian Francisco Åminton
2003 -
2004 -
2005 Joakim Helmen Torp
2006 -
2007 -
2008 -
2009 -

 

Herr Dubbel U11

1999 Yassin Friedman/Jim Esp Valbodalen
2000 David Häger/Magnus Nordin Valbodalen
2001 David Häger/Magnus Nordin Valbodalen
2002 Sebastian Francisco/Jonas Lans Åminton
2003 -
2004 -
2005 -
2006 -
2007 -
2008 -
2009 -

  

Dam Singel U11

1999 Madeleine Christensen Torp
2000 Linnea Hedlund Åminton
2001 Emma Svensson Åminton
2002 Linn Nyström Åminton
2003 Rebecka Wennersten Åminton
2004 -
2005 Sanna Danielsson Valbodalen
2006 Sofia Olsson Morlanda
2007 -
2008 -
2009 -

 

Dam Dubbel U11

1999 Sandra Ramzen/Madeleine Christensen Torp
2000 Emma Svensson/Sandra Edqvist Åminton
2001 -
2002 Linn Nyström/Sandra Edqvist Åminton
2003 -
2004 -
2005 -
2006 -
2007 -
2008 -
2009 -

 

Mixed U11

1999 Jim Esp/Kinsa Friedman Valbodalen
2000 David Häger/Linnea Hedlund Valbodalen/Åminton
2001 Adam Andersson/Emma Svensson Åminton
2002 Sebastian Francisco/Linn Nyström Åminton 
2003 -
2004 -
2005 -
2006 -
2007 -
2008 -
2009 -

 

Herr Singel U13

1987 Marcus Frid Dals Långed (U12)
1990 Christian Calais Dals Långed (U12)
1999 Oskar Lindell Torp
2000 Jim Esp Valbodalen
2001 Jim Esp Valbodalen
2002 David Häger Valbodalen
2003 Magnus Nordin Valbodalen
2004 -
2005 Alexander Olsson Torp

2006 Tim Samuelsson Torp
2007 Waldermar Schagerström Dals Långed
2008 Martin Norrman Stinget
2009 Max Cehlin Tjörn

 

Herr Dubbel U13

1987 Marcus Frid/David Gustavsson Dals Långed (U12)
1990 Christian Calais/Peter Erlandsson Dals Långed (U12)
1999 Max Samuelsson/Oskar Lindell Torp
2000 Jim Esp/A.Varas Valbodalen
2001 Jim Esp/Yassin Friedman Valbodalen
2002 David Häger/Magnus Nordin Valbodalen
2003 Magnus Nordin/Patrik Andersson Valbodalen
2004 -
2005 Alexander Olsson/Simon Holmér Torp
2006 Pontus Flink/Waldemar Schagerström Dals Långed
2007 Albin Broberg/Martin Norrman Stinget
2008 -
2009 -

 

Dam Singel U13

1990 Elisabeth Vahtera Torp (U12)
1999 Nathalie Eriksson Valbodalen
2000 Nathalie Eriksson Valbodalen
2001 Kenza Kabbaj Valbodalen
2002 Linnea Hedlund Åminton
2003 Annelie Antonsson Torp
2004 Annelie Antonsson Torp
2005 Lovisa Frid Dals Långed
2006 Emilia Segersax Valbodalen
2007 Beata Woldenius Torp
2008 -
2009 Anna Hellberg Stinget

 

Dam Dubbel U13

1999 Nathalie Eriksson/Linnea Hedlund Valbodalen/Åminton
2000 Nathalie Eriksson/Kinza Friedman Valbodalen
2001 -
2002 Linnea Hedlund/Maria Lans Åminton
2003 Emma Svensson/Sandra Edqvist Åminton
2004 Annelie/ Linn Nyström Åminton
2005 Sara Johnsson/Moa Nicklasson Torp
2006 Sanna Danielsson/Emilia Segersax Valbodalens
2007 Beata Woldenius/Mathilda Johansson Torp
2008 -
2009 -

 

Mixed U13

1990 Hugo/Vahtera Torp (U12)
1999 Andreas Varas/Nathalie Eriksson Valbodalen
2000 Jim Esp/Nathalie Eriksson Valbodalen
2001 -
2002 Sebastian Hedlund/Linnea Hedlund Åminton
2003 Magnus Nordin/Malin Augustsson Valbodalen
2004 -
2005 Alexander Olsson/Sara Johnsson Torp 
2006 Tim Samuelsson/Beata Woldenius Torp
2007 Hampus Bergström/Sanna Danielsson Valbodalen
2008 -
2009 Max Cehlin/Julia Andersson Tjörn

 

Herr Singel U15

1990 Tommy Strömborg Tjörn (U14)
1999 Robert Winka Torp
2000 Oskar Lindell Torp
2001 Max Samuelsson Torp
2002 Jim Esp Valbodalen 
2003 Jim Esp Valbodalen
2004 Oscar Johnsson Torp
2005 Sebastian Francisco Åminton
2006 David Öhrn Åminton
2007 Patrick Hansson Valbodalen
2008 Patrick Hansson Valbodalen
2009 Martin Norrman Stinget

 

Herr Dubbel U15

1990 Strömborg/Jönegren Tjörn (U14)
1999 Johan Ekberg/Jacob Ottoson Valbodalen
2000 Oskar Lindell/Emil Johansson Torp
2001 Oskar Lindell/Robin Skoglund Torp
2002 Jim Esp/Dan Ragnarsson Valbodalen 
2003 Mattias Bäckström/Jim Esp Valbodalen 
2004 -
2005 Magnus Nordin/Jonas Krantz Torp 
2006 Robert Andersson/Simon Holmér Torp
2007 Max Schagerström/Pontus Flink Dals Långed
2008 Waldemar Schagerström/Martin Norrman Dals Långed/Stinget
2009 -

 

Dam Singel U15

1990 Maria Andersson Valbodalen (U14)
1999 Janna Berggren Valbodalen
2000 Jasmine Olsson Torp
2001 Josefin Gustavsson Dals Långed
2002 Kinza Friedmann Valbodalen
2003 Linnea Hedlund Åminton
2004 -
2005 Annelie Antonsson Torp
2006 Annelie Antonsson Torp
2007 Lovisa Frid Dals Långed
2008 Emilia Segersax Valbodalen
2009 Beata Woldénius Torp

 

Dam Dubbel U15

1999 Caroline Christensen/Jasmine Olsson Torp
2000 Jasmine Olsson/Malin Andersson Torp/Morlanda
2001 Josefin Gustavsson/Ida Pettersson Dals Långed
2002 Joefiin Gustavsson/Miriam Gustavsson Dals Långed
2003 Kenza Kabbaj/Linnea Hedlund Valbodalen/Åminton
2004 -
2005 Annelie Antonsson/Elin Segerlind Torp
2006 Lovisa Frid/Marie Louise Rogan Dals Långed
2007 Emilia Segersax/Sanna Danielsson Valbodalen
2008 Sanna Danielsson/Emilia Segersax Valbodalen 
2009 -

 

Mixed U15

1990 Strömborg/Andersson Tjörn/Valbodalen (U14)
1999 Robert Winka/Jasmine Olsson Torp
2000 Oskar Lindell/Jasmine Olsson Torp
2001 -
2002 Jim Esp/Kinza Freidmann Valbodalen
2003 Jim Esp/Kenza Kabbaj Valbodalen
2004 -
2005 Magnus Nordin/Annelie Antonsson Torp
2006 Alexander Olsson/Sara Johnsson Torp
2007 Patrick Hansson/Rebecca Wennersten Valbodalen/Åminton
2008 Daniel Karlsson/Stina Sindsjö Åminton
2009 -

 

Herr Singel U17

1990 Roine Andersson Tjörn (U16)
1999 Per Larsson Torp
2000 Per Larsson Torp
2001 Robert Winka Torp
2002 Oscar Lindell Torp 
2003 Emil Johansson Torp 
2004 -
2005 Marcus Johansson Torp 
2006 Markus Johansson Torp
2007 Sebastian Fransisco Åminton
2008 Max Schagerström Stinget
2009 Martin Norrman Stinget

 

Herr Dubbel U17

1990 Wahlberg/Jonsson Valodalen (U16)
1999 Joakim Sarsten/Danilel Appelgren Torp
2000 Per Larsson/Daniel Appelgren Torp
2001 Erik Gustavsson/Henrik Andersson Åminton/Morlanda
2002 Max Samuelsson/Patrik Andersson Torp/Morlanda 
2003 Tomas Hansson/Patrik Andersson Morlanda 
2004 -
2005 Oscar Johansson/Marcus Johansson Torp 
2006 Jonas Krantz/Magnus Nordin Torp
2007 David Öhrn/Jonas Lans Åminton
2008 Sebastian Varas/Patrick Hansson Valbodalen
2009 Martin Norrman/Waldemar Schagerström Stinget/Dals Långed

 

Dam Singel U17

1990 Erika Olsson Tjörn (U16)
1999 Julie Olsson Torp
2000 Janna Berggren Valbodalen
2001 Malin Andersson Torp
2002 Malin Andersson Torp
2003 Viktoria Drottz Morlanda 
2004 -
2005 Elin Sindsjö Åminton 
2006 Sandra Edqvist Åminton
2007 Sandra Edqvist Åminton
2008 Moa Niklasson Torp
2009 Moa Niklasson Torp

 

Dam Dubbel U17

1999 Petra Halvordsson/Åsa Halvordsson Dals Långed
2000 Julie Olsson/Caroline Christensen Torp
2001 Malin Andersson/Jasmine Olsson Torp
2002 -
2003 Emma Torstensson/Viktoria Drottz Morlanda 
2004 Amanda Staf/Josefin Gustavsson Dals Långed
2005 Elin Sindsjö/Johanna Nilsson Åminton
2006 Elin Sindsjö/Sandra Edqvist Åminton
2007 -
2008 -
2009 Moa Niklasson/Emilia Segersax Torp

 

Mixed U17

1999 Joakim Sarsten/Julie Olsson Torp
2000 Per Larsson/Julie Olsson Torp
2001 Robert Winka/Caroline Christensen Torp
2002 Max Samuelsson/Malin Andersson Torp 
2003 -
2004 -
2005 Joakim Wennersten/Elin Sindsjö Åminton 
2006 Oskar Johnson/Annelie Antonsson Torp
2007 David Öhrn/Sandra Edqvist Åminton
2008 Sebastian Varas/Emilia Segersax Valbodalen
2009 -

 

Herr Singel U19

1990 Morgan Karlsson Dalton (U18)
1999 Andreas Esp Uddevalla
2000 Martin Appelgren Morlanda
2001 Daniel Appelgren Torp
2002 Daniel Appelgren Torp
2003 -
2004 Emil Johansson Torp
2005 Emil Johansson Torp
2006 -
2007 Niklas Sörensen Dals Långed
2008 Anton Carlsson Lysekil
2009 Oscar Höjdén Åminton

 

Herr Dubbel U19

1990 Karlsson/Guldbrandsen Dalton (U18)
2000 J.Sarsten/Viktor Weiberg Torp/Åminton
2001 Daniel Appelgren/Per Larsson Torp
2002 Daniel Appelgren/Per Larsson Torp
2003 -
2004 Emil Johansson/Patrik Andersson Torp/Morlanda
2005 -
2006 -
2007 -
2008 Rasmus Johansson/Carl Höjden Torp/Åminton
2009 Christian Ottersten/Erik Karlsson Stinget

 

Dam Singel U19

1990 Anette Eriksson Stinget (U18)
1999 Carolina Gullborn Dalton
2000 -
2001 Julie Olsson Torp
2002 Caroline Christensen Torp 
2003 -
2004 -
2005 Emma Johannesson Dals Långed
2006 -
2007 -
2008 -
2009 -

 

Dam Dubbel U19

2002 Jasmine Olsson/Malin Andersson Torp
2003 -
2004 -
2005 -
2006 -
2007 -
2008 -
2009 -

 

Mixed U19

1990 Karlsson/Lidén Dalton/Stinget (U18)
1999 Andreas Esp/Martin Bohlin Uddevalla/Dals Långed
2000 Viktor Weiberg/T.Albinsson Åminton
2001 Per Larsson/Julie Olsson Torp
2002 Per Larsson/Caroline Christensen Torp 
2003 -
2004 -
2005 Patrik Andersson/Emma Torstensson Morlanda 
2006 -
2007 -
2008 -
2009 Waldemar Schagerström/Josefin Nilsson Dals Långed/Åminton

 

Herr Singel Senior

1990 Bill Nielsen Stinget
1999 Erik Axelsson Dalton
2000 Magnus Olsson Uddevalla
2001 Magnus Olsson Uddevalla
2002 Viktor Weiberg Åminton 
2003 -
2004 -
2005 Christer Gullberg Torp 
2006 Emil Johansson Torp
2007 -
2008 Emil Johansson Torp
2009 Magnus Nordin Torp

 

Herr Dubbel Senior

1990 Nilsson/Karlsson Dalton
1999 Magnus Nilsson/Erik Axelsson Dalton
2000 A.Eriksson/M.Andersson Uddevalla
2001 Magnus Olsson/Pelle Tärnström Uddevalla
2002 Mattias Wicke/Per Åke Tärnström Uddevalla 
2003 -
2004 -
2005 Emil Johansson/Daniel Johansson Torp
2006 Linus Arvidsson/Christer Gullberg Torp
2007 -
2008 Emil Johansson/Magnus Nordin Torp
2009 Magnus Nordin/Emil Johansson Torp

 

Dam Singel Senior

1990 Erika Ohlsson Tjörn
1999 Marie Lidén Dalton
2000 Carolina Gullborn Uddevalla
2001 -
2002 -
2003 -
2004 -
2005 -
2006 Annelie Antonsson Torp
2007 -
2008 Sandra Edqvist Åminton
2009 Sandra Edqvist Åminton

 

Dam Dubbel Senior

1990 Enberget-Olsson/Arnesson Tjörn
1999 Maria Andersson/Anette Eriksson Uddevalla
2000 -
2001 -
2002 -
2003 -
2004 -
2005 -
2006 Elin Sindsjö/Sandra Edqvist Åminton
2007 -
2008 -
2009 Mari-Louise Rogan/Lovisa Frid Åminton/Dals Långed

 

Mixed Senior

1990 Nielsen/Enberget-Olsson Stinget/Tjörn
1999 Martin Jonsson/Maria Andersson Uddevalla
2000 -
2001 -
2002 -
2003 -
2004 -
2005 -
2006 Emil Johansson/Annelie Antonsson Torp
2007 -
2008 David Öhrn/Sandra Edqvist Åminton
2009 David Öhrn/Sandra Edqvist Åminton 

 

Herr Singel Veteran

1990 Birger Byström Valbodalen
1999 Bengt Sanzén Uddevalla
2000 Claes Håkan Andréazon Stinget
2001 Pelle Tärnström Uddevalla
2002 Per Åke Tärnström Uddevalla 
2003 Pelle Tärnström Uddevalla 
2004 -
2005 Bertil Andersson Morlanda 
2006 Jonas Appelteg Tjörn
2007 Sune Norrman Stinget
2008 Sune Norrman Stinget
2009 Magnus Zackrisson Stinget

 

Herr Dubbel Veteran

1990 Mikaelsson/Svensson Stenungsund
1999 Claes Håkan Andreazon/Bengt Sanzén Stinget/Uddevalla
2000 Claes Håkan Andréazon/Dan Persen Stinget
2001 Claes Håkan Andréazon/Dan Persen Stinget
2002 Anders Norén/Sune Norrman Stinget 
2003 Anders Norén/Sune Norrman Stinget 
2004 -
2005 -
2006 Jonas Appelteg/Danne Eklund Tjörn
2007 -
2008 -
2009 Magnus Zackrisson/Sune Norrman Stinget

 

Dam Dubbel Veteran

2000 Pia Gustavsson/Lisbeth Olsson Stinget

 

Mixed Veteran

2000 Claes Håkan Andréazon/Lisbeth Olsson Stinget

 

 

Uppdaterad: 14 FEB 2012 10:40 Skribent: Martin Eriksson

Facebook logo

Twitter logoInstagram

 

 

Streaming av badminton
 

Nyheter om badminton i media

Aktuell ranking Franklin G Medium

Resultat Serie Tävling Franklin Medium

Tävlingskalender Franklin G Medium

Svenska Badmintonfonden Franklin G Medium

SM 2020 logga hemsidan

Lagom IL-logga

Mindre logga EuroCenter

Postadress:
Bohuslän-Dals Badmintonförbund
Tommy Hedlund, Humlevägen 17
662 35 Åmål

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: [saknas] Information

Se all info

Årets profiler i distriktet

Tommy Hedlund & Erica Karlsson